
Mer enn en Bakklands-hipster
Onsdag 26. februar holdt bloggeren Elsa Billgren foredrag om gjenbruk på Klubben. Les tipsene hun ga trondheimsstudentene.
Klubben var fylt opp av Trondheims hippeste studenter, og publikum var naturlig nok dominert av jenter. Elsa Billgren er moteblogger for Elle Sverige og programleder for Egentligan Hemma, men det er vintage som er hennes spesialitet. Gjennom foredraget sitt skulle hun fortelle trondheimstudentene hvordan de kunne bli en «vintage-nerd».
– Er klokken åtte ennå? 19.58? Da får jeg stå stille her framme i pinlige to minutter... Neida, begynte Billgren
Det viste seg at Billgrens foredrag handlet om mer enn bare klær, og at hun hadde en dypere interesse for garderoben sin enn en vanlig gjenbruks-hipster.
– Det som er så flott med vintage, er at klærne forteller en historie. Gjennom klærne kan man se hvordan kvinnerollen har forandret seg opp gjennom årene, sa Billgren.
Hun fortalte om hvordan hun som tolvåring brukte å stjele farmorens sexy undertøy, og dette var hennes tidlige stil-oppvåkning. Billgrens eier ingen bukser, og hun kjører jevnt over en ultrafeminin stil.
Fra antikke klær til vintage
Ordet «vintage» er et relativt nytt begrep. «Vintage» er ikke det samme som gjenbruk, men er ordet man bruker om klær produsert fra 1920-tallet til 1969. Under foredraget gikk Elsa Billgren gjennom hva som er typisk for de forskjellige tiårene, og hvordan klærne kan kobles opp mot historien.
– Det hele begynte i 1914. Hva skjedde da, spurte Billgren publikum.
Første verdenskrig skjedde. Mennene dro ut i krigen, og kvinnene måtte ta mer ansvar. Her kom overgangen fra antikke klær til vintage.
– Man ser at kvinnene begynte å kle seg mer praktisk nå som de fikk en større rolle i samfunnet, sa Billgren.
– Nå skal vi kombinere stiler
Billgren raste igjennom 1900-tallet og endte med å snakke om hvilken stil som dominerer i dag. I stedet for å legge ut om hva man burde gå med, fortalte Billgren om hvordan vintage-shoppingen gir folk muligheten til å finne sin egen stil.
– I en vintage-butikk blir man aldri fortalt hva som er fint. Det finnes ikke én stil. Man må kombinere plagg, gjerne fra forskjellige tider, for å finne sin egen stil. Det er denne trenden som er typisk for den tiden vi lever i nå. Nå skal man ha sin egen personlige stil, og det finnes ingen fasit, sa Billgren.
Så hvis du vil bli litt hippere og mer avansert enn en Bakklands-hipster med Fjellreven-sekk og burgunderrød lue, så er det bare å kjøre på og følge Billgrens råd.