Ikke nok å være flink

Onsdag var kvelden da årets Urørt 2014 skulle kåres. Dyktige artister til tross, Urørtfinalen skuffet.

Publisert Sist oppdatert

Kvelden startet med et forrykende show av fjorårets vinner, Phil T. Rich, nå under artistnavnet Arif. En fullstappa Storsal var med fra starten og la grunnlaget for god stemning resten av kvelden. Årets urørte artister tok for seg alt fra det klassiske rockesegmentet til yndig pop, det lå an til å bli en spennende kveld.

Shy For Shore, et noe monotont og kjedelig men absolutt bra band, var først ut på scenen. Stafettpinnen gikk så videre til Sigurd Julius. Man kunne tidlig se at dette var kveldens vinner, hans fulle tilstedeværelse fylte Storsalen med ro. Publikum elsket ham, og han elsket dem. En meget dyktig og kompetent musiker. The Wolves var så klare for å gi oss saftig skaterpunk, med litt hardere musikk og fistpumping ble det en noe villere stemning i Storsalen. Flinke og drevne gutter de også.

For perfekte

Stemningen ble deretter dempet til det rolige og behagelige tempoet ved Faraos nydelige sang, nok en utrolig flink artist. Siste band ut var Carnival Kids, et rocka hardcore band. Vokalisten forsøkte å være overalt på scenen, og du så at han virkelig ønsket å gi oss et show. Alle artistene viste seg fra sin ryddige og flinke side. De var perfekte, for perfekte. Det hele ble for forutsigbart.

Dommerpanelet var ikke noe bedre, Marit Larsen, Mats Burch Bugge og Tarjei Strøm, lirte av seg ensformige kommentarer. De viste samme interesse og begeistring for hver eneste artist. Men noe dommer Marit Larsen meddelete fikk meg til å undre. Dommerne hadde på forhånd fått vite at vokalisten i Carnival Kids vanligvis var mer vill på scenen, men at han hadde fått restriksjoner.

En fortjent seier

Når jeg tenker meg om, så var det særdeles lite bevegelse på scenen. Artistene var flinke, men sto for det meste pent og pyntelig mens de framførte låtene sine. Ikke sa de så mye heller, noe som førte til at det hele ble søvndyssende og stivt. Det var ikke mye liv eller trøkk - det er jo det man vil ha på en konsert. Det ble kvelden for de flinke og snille, men det tok overhånd og gjorde kvelden kjedelig. Urørtfinalen 2014 skuffet, det var få musikalske overraskelser og lite underholdning. Artistene og dommerne var dyktige, men gnisten manglet. Det holder ikke å bare være flink.

Selv om kvelden ble noe forutsigbar, ble det kåret en verdig vinner. En rørt Sigurd Julius kunne løfte troféet og kalle seg selv Årets Urørt 2014. Han viste en ro og selvsikkerhet i sin opptreden, også etter at tittelen ble hans. Ingen kan nekte for at han har et stort talent.

Vinneren av Urørt 2014 skuffer ikke.

Se også saken om Sigurd Julius`s seier og vårt portrettintervju fra november.

Powered by Labrador CMS