UKA: Svart humor live

Masse energi uten en plan.

Publisert Sist oppdatert

Komiker Yousef Hadaoui gjestet Samfundet i går med sitt standupshow «Svart Humor live». Et tilsynelatende helt improvisert show, kun avbrutt av noen videoinnslag og en sinna albaner som løp ut og inn på scenen til han ble «kasta ut» av scenearbeiderne. Lettbeint underholdning med innvandrere, trøndere og sjekking i fokus.

Det hele begynte med at sidekicken til Yousef, bedre kjent som «Albanern» stormet scenen og lurte på om det var «noe liv her, Trondheim» etter å ha «slått ned» Yousef back stage. En ellers lite sjarmerende type, kretsmester i banning og jævlig ropete. Hans solo act besto i å ta opp publikummere på scenen for å spørre om de var single. Dette pågikk en stund helt til Yousef omsider kom seg opp på scenen og gjentok publikumssjekkinga.

Yousef har maks energi og masse sjarm og humor når han kødder med folk basert på fordommer og stereotyper hos forskjellige folkegrupper. Men han tok en stor sjanse med showet da de ikke ante hvem han tok opp på scenen. Han er en dyktig improvisator, men det funker bare når «intervjuobjektene» er villige og føler seg trygge. Mange av dem var det, og det laget god stemning i salen. Andre var ikke like lette å ha med å gjøre. Her tenker jeg spesielt på to UKEarbeidere som ikke var veldig komfortable da de ble budt opp til dansekonkurranse under diskolys og klein musikk.

Jeg tror ikke folk helt forventet denne løse sjangeren. Sjøl forventet jeg et tradisjonelt standupshow, men etter hvert som det ble klarere at det var dette det gikk i, var det lettere å forholde seg til og slappe av med.

Det som funka veldig bra var de nyinnspilte videoinnslagene i klassisk svart humor-stil som de spilte på storskjerm mellom slagene. Det er nok det formatet som funker best, og det er her Yousef får maks uttelling for humoren sin. Her handler det om å spille ball med mannen i gata om alt fra Putin til Nav. Det er han jævlig god på. Å leke kompis med folk, sette dem ut og kanskje skremme dem litt, for så å slippe trykket og le av det som nettopp skjedde. Det er det som gjør ham god.

Han avsluttet med en slags allsang «helt» på grensen, der publikum fikk utdelt sangtekster til en gata-på-Grønland versjon av Solskinnsdag. Dette ble sunget over en Svart humor-musikkvideo der alle hadde Yousefs ansikt. Dette var morsomt. Det er i denne køddete stilen han viser hva han kan, i en sjanger som åpenbart er den han er best på. Yousef: fortsett med gatehumor og impro på andres bekostning, men dropp han albanern, a!

Powered by Labrador CMS