
Fjorden Baby! inn i varmen igjen
Etter mange år med problemer er bandet endelig tatt inn i varmen igjen.
Året er 2009 og vi befinner oss i Storsalen på Samfundet. Det er urørt-finale, og to allerede godt profilerte Bergensband gjester scenen. Ting går over styr, og det resulterer i at bandene blir utestengt. Fredag 30. Oktober gjester Fjorden Baby! Klubben.
Blåst ut av proporsjoner
Trommeslager Jan Eivind Bertelsen, ser fram til konserten på fredag. Hele bandet presiserer at de har kun kjærlighet for Samfundet som scene og gleder seg til kveldens konsert.
– Da vi spilte under Urørtfinalen 2009 var det rundt 30 musikere fra Bergen til stede, og alle kjente hverandre. Dette gjorde at noen følte kanskje at vi "eide" stedet. Bertelsen innrømmer at de lager mye liv på konsertene sine, men at et sted går grensen.
– All den omtalen fra 2009 var blåst ut av alle proporsjoner. Husker jeg hørte noen hadde sagt at det datt piller ut av lommene våre da vi ble kastet ut alle mann, at jeg hadde banket 10 damer. Dette er jo selvfølgelig ikke sant.
Forandring fryder
Det er gått seks år siden hendelsen, som nesten kan kvalifiseres som en livstid i artistverdenen. Konsertarrangørene ved Studentersamfundet er skiftet ut flere ganger siden den gang, og det er liten tvil om at forandring fryder i dette tilfellet. Fjorden Baby! har gjestet Trondheim flere ganger etter "utestengelsen".
– Vi slapp plate uken etter og kunne ikke drømt om bedre promo da vi endte opp i landets aviser, skapte debatter her og der. Men tiden går og Klubbstyret blir skiftet ut med andre som muligens ikke syntes dette var noe problem. Vi har spilt på Studentersamfundet to ganger siden den gang og er klare for tredje, sier Bertelsen.
Lærer av feil
Bookingansvarlig for Studentersamfundet i Trondheim, Ida Kristine Sole Semb, underbygger det Fjorden Baby! sier. Hun er også svært tydelig på at det er viktig å lære av sine feil, noe som gjelder for begge parter.
– Jeg skjønner at man reagerer på at et band kommer tilbake etter at en representant for Samfundet har gått ut i media og sagt at de er utestengt. Likevel må vi innse at folk gjør feil for så å lære av dem. Det gjelder Fjorden Baby!, men det gjelder også hvordan Samfundet taklet det den gangen.
– Når man i etterkant ikke har hørt noe negativt om dem fra det norske musikkmiljøet så var det ingen grunn til å ikke ønske dem tilbake. De har høstet gode kritikker fordi de er flinke musikere, og de fortjener å motbevise sitt en gang dårlige rykte, legger hun til.
Gode vibber
Både Studentersamfundet og Fjorden Baby! gleder seg stort til konserten nå på fredag. På spørsmålet om bandet føler de har noe uoppgjort med Studentersamfundet, kommer det kjapt en avvisning.
– Vi har ingenting uoppgjort, vi gjør vår ting og publikum gjør sin ting. En symbiose av gode vibber er det alltid i Trondheim! Fjorden Baby! + Samfundet = ♥.