
«There’s nothing like a real good cup of black coffee»
Livet er for kort til å brukes på noe man ikke vil, mener Tony Jacobsen. Selv har han fulgt drømmen og åpnet et rettferdig kaffebrenneri.
Vi møter Tony i hans kaffebrenneri i Nardovegen. Både journalist og fotograf må lete seg fram til inngangen, som ligger gjemt i enden av en stor parkeringsplass. Vegg i vegg med brenneriet ligger en sjokoladefabrikk. Hovedpersonen selv kommer syklende et par minutter etter vår ankomst.
– Går det greit om jeg spiser samtidig som vi snakker? Det går litt i ett for tiden, skjønner du.
Det er en travel mann vi møter. Jacobsen er en mann med mange kaffebønner i luften. I november åpner Jacobsen og Svart i Adressabygningen, og med 120 kvadratmeter til rådighet har de mye å fylle.
– Det er ren idioti, jeg aner ikke hva jeg har begitt meg ut på. Jeg ønsker å nå ut til folket, og dele min kaffeopplevelse med andre mennesker. Livet er kort, altfor kort, og man må tørre å kaste seg ut i nye ting. Leve livet og dyrke de små tingene, det er mitt motto.
Kaffe fra folket
Tony Jacobsen er en kul fyr. Han kunne glidd rett inn på Grünerløkka, og hans engasjement for kaffe og kaffekultur er smittende.
– For meg handlet det først og fremst om to ting, nemlig smak og rettferdighet. Etter å ha jobbet på Java Kaffebar i Oslo, forsto jeg at det handler om hvilke kaffebønner vi bruker og hvordan vi brenner dem, men kanskje mest om menneskene bak.
Da Tony bestemte seg for å åpne sitt eget brenneri, ble det et personlig mål å nøye velge ut hvilke bønder de skulle få bønnene fra. Det måtte være en god relasjon mellom ham og bonden, og gjennom samtaler visste de alltid hvordan det sto til med produksjonen.
– Det handler om mer enn bare kaffe, og det er det jeg ønsker å formidle. Kaffe til folket, fra folket!
Identitet og livsstil
Det er liten tvil om at Tony elsker kaffe. Han er som agent Dale Cooper fra tv-serien Twin Peaks, han lever for de gode øyeblikkene kaffe kan gi. Rommet vi sitter i er møblert med diverse gjenstander knyttet opp mot brygging. Favoritten må være håndbryggeren V60, som vi finner stilt ut i mange versjoner og varianter.
– Om jeg ikke skulle jobbet med kaffe måtte det blitt noe med psykologi. Å utvikle og produsere kaffe handler om smaker og å gjøre et dypdykk i hva folk liker og ønsker, så det ligner jo litt.
Plutselig titter noen av hans gode hjelpere innom, og praten flyter godt mellom dem. Det er liten tvil om at de har et godt arbeidsmiljø og liker det de holder på med.
– Vi lever her, alt foregår innenfor brenneriet vårt, sier Tony.
Det er tydelig at kaffebrenning har blitt en slags identitet og livsstil. Etter å ha nevnt den kaffeelskende agent Dale Cooper lyser han opp.
– Ja, vi er vel på en måte ganske like, vi. Noen elsker sjokolade, vi lever for kaffe. Som sagt, det er de små øyeblikkene man må leve for.
Avslutningsvis presser han inn et lite skamløst råd til trondheimsstudentene.
– Jeg får vel sitere Steve Jobs her: Vær totalt idiot, lær av dine feil, og mest av alt, kos deg! Livet er for kort til å brukes på noe man ikke interesserer seg for.