Filmklubbene tar opp kampen mot DVD
Filmklubbene må tilpasse seg en ny medievirkelighet i konkurranse med internett og dvd. Trondheim filmklubb har strategien klar.
– Vi har mistet en del medlemmer de siste årene, sukker Thor-Eirik Johnsen, fra styret i Trondheim filmklubb.
– Derfor har vi i diskusjonen rundt utformingen av høstprogrammet tenkt aktivt gjennom hvordan vi kan tilpasse klubben til tidens nye utfordringer.
Planen til filmklubben er å fortsette med en økt sasing på det sosiale rundt filmen. Det skal forhåpentligvis legitimere filmklubbens eksistens som et supplement til dvd-en.
– Sosial ramme rundt filmvisningene
Filmklubbene er ikke lenger det eneste stedet man kan se filmklassikere, og dermed er det andre funksjoner som blir sentrale i filmklubbene. De kan i større grad bli en arena for visning av lokale filmer, var konklusjonen etter at filmklubbrepresentanter fra hele landet møttes i Bergen nylig.
– Filmklubbene opplever sterk konkurranse fra de nye mediene, mener Ingrid Åbergsjord. Hun er medlem av Bergen filmklubb som arrangerte seminaret «Filmklubbens framtid in the age of dvd».
– Konklusjonen på seminaret ble at vi må bli flinkere til å gi oss selv en videre aktualitet. Vi har størst besøk når det er en sosial ramme rundt, slik som foredrag, alkoholservering og andre visningslokaler, fortsetter Åbergsjord.
Satser på lokal film
Trondheim filmklubb har tatt konsekvensene av den nye medievirkeligheten. 7. april viste klubben lokale filmproduksjoner
– De lokale filmkveldene pleier å være populære, og er blitt et fast punkt på programmet de siste årene. Kveldene er en del av prosjektet om å skape et miljø rundt filmvisningene, og er noe vi kommer til å fortsette med også i kommende sesonger, forteller Johnsen.
Dvd-salget eksploderer
– Filmklubbenes store utfordring er å overleve i en tid der filmer som filmklubbene før hadde monopol på, nå er lettere tilgjengelig. Klassikere som Chaplin og Keaton lages i nye utgaver og selges på dvd. Prisene på dvd-er og dvd-spillere har sunket dramatisk, og salget øker hele tiden, forteller markedsdirektør ved Bergen Kino, Elisabeth Halvorsen.
Dette bekreftes i en undersøkelse gjort av bransjebladet Film og Kino. I 2004 økte dvd-salget med 30 prosent fra 2003, noe som betyr at det i fjor for første gang ble solgt flere dvd-er enn kinobilletter.
– Dersom filmklubben skal vise en klassiker som også er på dvd, er man nødt til å gjøre noe som kan gi filmopplevelsen noe mer, for eksempel invitere skuespillere, regissører eller foredragsholdere, mener Halvorsen.
– Film er best på kino
Selv om filmklubbene merker en nedgang i besøkstallene, er det vanskelig å si om dette skyldes det økende dvd-salget.
– Vi får vente og se om nedgangen blir varig. Vi tror folk vil se film på kino, og føler ikke vår rolle alvorlig truet, konstaterer Johnsen.
– Dessuten er det stor interesse for film for tiden, og den er bare blitt større med dvd-en. Filmklubbene kan uansett tilby bedre visningsforhold og en mer sosial ramme enn tv-en og pc-en hjemme.