Frodo på loffen i Ukraina
Warner Bros Independent, 2005
I filmen "Everything is illuminated" møter vi Jonathan, en noe eksentrisk jøde på jakt etter sine røtter i Ukraina. Når bestemoren hans dør, får han et bilde av sin bestefar sammen med en kvinne i Ukraina før 2. verdenskrig. Vår helt bestemmer seg for å fly over dammen for å finne kvinnen på bildet. For å finne fram i det fremmede landet leier han inn hjelp i form av Alex, en ung mann med en uvanlig sterk kjærlighet for alt som er amerikansk, hans bestefar som tror han er blind og bestefarens "seeing eye bitch" (blindehund), kalt "Sammy Davis Jr. Jr.". De fire legger ut på en noe spesiel roadtrip rundt på den ukrainske landsbygda.
Jonathan spilles av Elijah Wood, en rolle med minimalt av kroppsspråk og ansiktsuttrykk. Så om du trodde gutten hadde flere ansiktsuttrykk enn de to han viste frem i Ringenes herre, blir du nok skuffet. Selv om Wood er det helt klart største navnet på plakaten, blir han satt kraftig i skyggen av Eugene Hutz og Boris Leskin, som spiller henholdsvis Alex og bestefar. "You have to forgive my speaking of english, as i am not so premium with it" unnskylder Alex seg når Jonathan først kommer til Ukraina. Og slike linjer på gebrokent engelsk er perfeksjonert gjennom hele filmen og fungerer som en fin motvekt til den alvorlige og dystre stemningen som etter hvert vokser fram under søket etter Jonathans røtter.
Vi får også små stikk til utviklingen i landet: I det de kjører gjennom en slags spøkelses-drabantby med gjengrodde veier og Jonathan spør hva som har skjedd der, får han kort og godt "frigjøring" som svar. Slik presenterer filmen tre forskjellige historier. Vi får Jonathans søk etter sine røtter og bestefarens vei tilbake til fortiden, og underveis ser vi hvordan Ukraina har utviklet seg .
**Filmen byr på enn fin blanding av latter og tårer, samt vakre bilder av den ukrainske landsbygda. Kanskje en av årets sterkeste filmer så langt, og skal du bare se en roadmovie fra Ukraina i år, bør det være denne!