
Kunststudent stakk av med stipend
Gjenbruk av oppsamlet metall sikret kunststudent den gjeveste prisen under Trønderlagstutstillingen. Studiestøtten strekker ikke til for materialer, mener han.
Andreårs bachelorstudent, Øyvind Sørfjordmo ved kunstakademiet i Trondheim, vant kritikerprisen under årets Trønderlagsutstilling og stakk av med 50. 000 kroner.
– Jeg trodde jeg kanskje kunne vinne debutantprisen, siden det var så få debutanter, men jeg forventet virkelig ikke å vinne kritikerprisen, sier han.
Bredde i trøndersk samtidskunst
Anita Björklund er produsent for Trøndelagsutstillingen. Hun forteller at målet deres er å vise hva som rører på seg av samtidskunst i Trøndelagsregionen.
– Vi har tre priser: NTNU -prisen, debutantprisen og kritikerprisen. Utstillingen er en del av fem juryerte landsdelsutstillinger som alle kan delta i, sier hun.
Björklund sier at selv om de ikke kan skilte med de største prissummene er utstillingene viktige.
– For enkeltkunstneren hjelper det selvfølgelig, og om man vinner kritikerprisen, begynner man å komme opp i en pen sum, sier hun.
Pengemangel er virkeligheten
Vinneren av kritikerprisen ble valgt av ansvarlig redaktør Ingrid Krogvig i Kunstkritikk. I sin begrunnelse nevner hun den gode anvendelsen av metall, noe prisvinner Øyvind Sørfjordmo brukte i mangel på penger til lerret.
– Pengemangel er virkeligheten som kunststudent. Man har ikke råd til dyre materialer, og jeg har hele veien samlet på ting jeg har trodd var mulig å bruke i arbeidet mitt, sier han.
Vinnerpremien er derfor et kjærkommet tilskudd av penger.
– Nå skal jeg shoppe skikkelig. Jeg gleder meg til å kjøpe ting jeg ikke vanligvis har råd til. 10. 000 kroner er allerede brukt på maling og pensler, sier han.
Som kunststudent får man det samme stipendet som alle andre, men dette strekker ikke til, forteller Sørfjordmo.
– Man må ha glass til malerier, rammer og annet materiale. Dette tar hele økonomien, samtidig er man langt fra garantert at det lønner seg å arbeide som kunstner, sier han.
Sørfjordmo mener det vil være urimelig om kunststudentene ble tildelt større stipend enn andre studenter. Men han skulle gjerne sett at kunstskolene fikk mer å rutte med.
– Vi er avhengige av støtten, og storstipendet strekker ikke til for å kjøpe materialer. Om skolene har bedre råd til materialer ville hverdagen til studentene vært enklere, sier han.
Lysere framtid
Kunstsosiolog Dag Solhjell forteller at stipender fortsatt er den dominerende formen for pengestøtte til kunstnere. Tidligere har man fått stipender fra kollektive fond, men framover kommer individuelle ordninger til å bli vanligere.
– I en individuell ordning tillater man utstillingen å bruke verket ditt, for å så få betalt for bidraget. Dette kommer vi til å se mer av i framtiden, sier han.
Han mener også at priser som kritikerprisen til Trøndelagsutstillingen er blitt vanligere, og at prispenger kommer i tillegg til ordninger fra fond.
– Disse prisene er gjerne privat finansiert. Sponsoren får publisitet og utstillingen får oppmerksomhet da prisutdelinger er mer spennende enn rene utstillinger, sier Solhjell.
Videre sier han at disse landsdelsutstillingene ligner på landsdelsmesterskaper, med vinnere som blir belønnet med premiepenger.
– Komiteer og juryer har sympati med ukjente talenter og vil nok lete etter disse. Det er tross alt usannsynlig at en slik pris går til Håkon Bleken, sier Solhjell.