Samfundet vil ikke jobbe for miljøsertifisering

Samfundetleder Per Fridtjof Larssen mener miljøsertifisering krever for mye. I Ås satser derimot UKA på miljøfyrtårn. – Vi har tro på at det vil bli en overkommelig utgift for oss, sier Ås-leder.

Publisert Sist oppdatert

Leder Marit Strand ved Studentsamfunnet i Ås er stolt over at de har klart å miljøsertifisere UKA .Hun mener miljøsertifisering ikke er så krevende som det kan framstå, og at det ofte kun er snakk om enkle grep, som flere søppelkasser.

– Om man ønsker å satse på miljø, er det verdt det i lengden, selv om det krever litt mer. Det meste går ikke på utgifter og ressurser, men på omlegging av rutiner og tankegang, sier hun.

Over tid ønsker hun også å miljøsertifisere den daglige driften av Studentsamfunnet i Ås. Både universitetet (NBMU) og kommunen satser på miljø, og Miljøsertifisering er noe de har lyst til å gjennomføre. Strand tror det er mulig å klare uten for store utgifter og nedprioriteringer av andre tilbud.

– Med flertall blant medlemmene våre, er dette noe vi ønsker å bruke energi på å få til. Regnskapet er ikke klart ennå, men vi har tro på at det vil bli en overkommelig utgift for oss, sier hun.

Mer enn et stempel

Argumentet til Larssen er at miljøsertifisering kun er et stempel og ikke har noen reel betydning for miljøvennlig drift. Geir Morten Holtan i utviklingsavdelingen ved Miljøfyrtårn er uenig. Han mener sertifisering vil ha god miljøeffekt, og at dette absolutt er oppnåelig for en istitusjon som Studentersamfundet.

– Å være miljøfyrtårn handler om å tenke miljø i alle ledd. Miljø blir bare viktigere og viktigere, og organisasjoner som Studentersamfundet har et ansvar for å gå foran. Det studentene presenteres for nå vil de ta med seg videre inn i arbeidslivet, forteller Holtan.

Han mener konsulenthjelp fra Miljøfyrtårn vil kunne bidra positivt til videre drift av Studentersamfundet.

– Våre konsulenter er svært dyktige og har mye kompetanse på dette området. De vil kunne gi mange gode tips om hvordan driften lettere kan gjøres mer miljøvennlig uten at det koster for mye.

Bergen er positive

Leder Khiemn Tran ved Det Akademiske Kvarter i Bergen, er også også positiv til miljøsatsing. Han ser det likevel som uaktuelt å bli miljøsertifisert.

– Vi synes det er viktigere å bruke penger på et ordentlig kulturtilbud for studentene, sier han. Å bli Miljøfyrtårn krever for mange tiltak og for store utgifter. Det handler mye om økonomi. Hvis vi klarer å prioritere miljø er det en kjempebonus, sier Tran.

Les saken om miljøsertifisering og Samfundet i PDF-utgaven av Under Dusken her.

Powered by Labrador CMS