– Skal drive frivillig

Radion-redaktør Sverre Torp Solberg presiserer at de fortsatt skal basere seg på frivillig arbeid.

Publisert Sist oppdatert

– Studentradion skal være produsert av og for studenter. Vi kommer til å forbli en studentradio, uten store forandringer i verken innhold eller ansatte, sier ansvarlig redaktør Sverre Torp Solberg.

– Er det mulig å drive døgnkontinuerlig radio kun basert på frivillig arbeid?

– Det er det vi regner med, og har jobbet ut i fra. Det har iallfall vært et stort engasjement i forkant, noe jeg håper ikke har vært bare tomme ord.

Torp Solberg legger til at en tredobling i antall sendetimer ikke nødvendigvis betyr en tredoblet arbeidsbelastning for medarbeiderne.

Han ser for seg en liten økning i antall medarbeidere i kanalen fra årsskiftet, fra 60 til rundt 70 personer.

– Forhåpentligvis blir det lettere å rekruttere studenter nå, ettersom flere får kjennskap til oss. Men vi jobber med flere alternativer, som for eksempel turnus blant ansatte, sier han.

– Den eneste form for lønnede ansatte vi har vurdert, er å betale folk fra egne rekker for å ha ansvar for sendinger i ferier.

Solberg vedgår at opprettholdelse av kontinuiteten blir en stor utfordring, i og med at store deler av redaksjonen skiftes ut fra år til år.

– Det mest optimale hadde selvfølgelig vært en stemme man kan våkne opp til og kjenne igjen hver dag.

Espen Steiro, styreleder i Mediastud AS, opplyser at det kan være aktuelt å ansette faste, lønnede medarbeidere.

– Det kan være aktuelt for eksempel å hyre inn noen til å ha ansvar for produksjonen i sommerferien. 24/7-konsesjon er et krevende prosjekt, og vi må vurdere alternativene etter hvert som utfordringene dukker opp.

– Er det aktuelt også utenom ferier?

– Det har vært diskutert, men er per i dag ikke aktuelt. Radion planlegger med utgangspunkt i dagens frivillige, sier Steiro.

Studentersamfundet har indirekte en eierandel i Studentradionen. Samfundet-leder Marie Sigmundsdatter Stølen sier hun i utgangspunktet er positiv til at Studentradion nå har fått 24/7-konsesjon, men mener overgangen naturlig nok vil føre til utfordringer i forhold til gjengens kapasitet.

– Men Samfundet er bygd på en sterk frivillighetskultur, og ansettelse av lønnede medarbeidere blir et steg bort fra dette, understreker hun.

Powered by Labrador CMS