
– Guds skjebne som utartet seg
Pom Poko endte opp som et av Trondheim Callings mest omtalte band. Nå venter Urørtfinalen.
Til tross for kun å ha spilt sammen i fem måneder, har Pom Poko allerede vært i studio med Kristoffer Lo, blitt booket til Bylarm og fått skryt i selveste Adresseavisa. Det hele startet da bassist Jonas Krøvel ble tilbudt en spillejobb på Ugressfestivalen.
– Vi ble spurt om å spille jazz-taffel på en etterfest, forteller trommis Ola Djupvik.
Men slik gikk det ikke.
– Jonas ville spille punk, forteller gitarist Martin Miguel Tonne.
– Noen få dager før festivalen møttes vi og lagde masse låter, og så spilte vi dem ganske sloppy på den konserten. Det var jævlig høyt.
Men tilblivelseshistorien slutter ikke der. Fristen for å sende inn demo til Trondheim Calling var nemlig samme kveld, og i siste liten dro bandet tilbake på øvingsrommet og spilte inn låten «Birthday».
– Deres særegne uttrykk er med andre ord et resultat av hastverk?
– Det var Guds skjebne som utartet seg, fastslår Ola.
Og med all den suksessen bandet har hatt den siste tiden, er det nesten forståelig om de skulle bli overtroiske. Ikke bare har de samarbeidet med Kristoffer Lo på deres nyeste låt, «It’s a Trap», men få dager før Trondheim Calling ble bandet plukket ut til å være en av fire Urørtfinalister.
– Gratulerer.
– Takk.
Musikken til Pom Poko er ifølge Adresseavisa «noe à la post post-punk», og et «sukkerkick på testosteronfattig rock» ifølge dem selv. Bandet er likevel ikke kun inspirert av høylytt rockegitar- musikk. Ola forteller at inspirasjonen til trommegrooven i «Birthday» er henta fra låta «Donso» av Oumou Sangaré, den afrikanske sangerinnen som både har lansert sin egen bilmodell og blitt booket til Trondheim Jazzfestival i år.
– Jeg hørte på den og fikk et sinnsykt kick, og begynte å lage en trommegroove. Så møttes vi for å jamme litt og så spilte Martin noe sjukt, og så ble det «Birthday».
– Vi ønsker dere lykke til i Urørtfinalen.
– Tusen takk. Husk at man kan stemme tusen ganger hver dag, det har jeg gjort, forteller Martin.
– Jeg stemmer kun på de andre, av solidaritet, avslutter Ola.