
Min musikkanbefaling: Venner
Venner er litt skumle, litt søte, og ikke minst ufattelig kule.
Venner er et ungt Trondheimsband som til dags dato kun har fire låter liggende ute på Bandcamp og P3s Urørt-sider. Det er basert på disse låtene, og den knakende gode konserten de gjorde på Knaus for noen uker siden, jeg vil anbefale alle å markere 8. april i kalenderen, for da kommer nemlig debutplata!
De beskriver seg selv som et band som spiller «bråkete og skummel rock». Det var ikke mer som skulle til før jeg var solgt. Dønn aleine tok jeg turen til Knaus for å se konserten til det lille bandet som ikke har mer enn 500 likes på facebook.
Lokalet var dekorert med barneleker og bamser, så det var vanskelig å forutse hva jeg hadde i vente, men jeg ble regelrett slått i bakken av hvor ufattelig bra det var. Det var rå energi, nifs stemning, høyt volum og sinnsyk fet musikk.
Av de fire låtene som har kommet ut til nå er «Å ta igjen» den soleklart beste. Den er sinna, den er intens, den er rett og slett rå. Teksten er en hevnfantasi, som tar for seg de ulike måtene vokalisten skal gjøre livet surt for alle rundt henne, og det funker så utrolig bra.
Musikken ligger bak som, ja, skummel og bråkete. Keyboard-soloen, om man noensinne kan sette disse ordene sammen, kommer som et vel-timet bidrag til den litt uhyggelige stemningen og det bygger opp mot en intens finale som på ingen måte skuffer. Det hele er et lekkert, melodisk sammensurium som får verden rundt deg til å stå stille, mens man ikke kan gjøre annet enn å rett og slett bare digge det.
Venner kommer som sagt med sitt aller første album 8. april, og spiller releasekonsert på Sukkerhuset samme dag. Hvis du vet hva som er godt for deg, kom deg for Guds skyld ut og sikre deg plata på vinyl!