
Sigur Rós til Pstereo!
Festivalens første headliner er klar
Pstereo feirer sitt tiende år ved å utvide festivalen. Gjennom tre dager i august skal vi få servert gode konserter på rekke og rad. Allerede er artister som Thurston More Band og Bendik klare for festivalen, men nå legger de altså til festivalens første headliner.
Se hvor koselig det var under sommerens utgave av festivalen.
Torsdag 18. august står selveste Sigur Rós på scenen. Kritikeryndlinger til de grader, forrige album Kveikur fra 2013 er intet unntak.
Framveksten av melodiske band med falsettvokal har ført til at man slenger om seg uttrykket «drømmepop» i hytt og gevær. Er det derimot et band tittelen virkelig passer til, er det islandske Sigur Rós, som siden oppstarten i 1994 og utgivelsen av debutalbumet Von i 1997 har levert storslåtte utgivelser så vel som magiske konsertøyeblikk. Deres særegne sound er preget av vokalist Jonsis lyse, lavmælte vokal kledd i både symfoniske og naive arrangementer med alt fra strykere til klaver. Musikken deres er rett og slett en nytelse.
Trondheimspublikumet, og spesielt Pstereo-gjengerne, fikk nylig litt kjeft for konsertoppførsel. Det er nettop på konserter som Sigur Rós på Marinen i august publikum bør huske følgende: Ta deg sammen! Slå av mobilen. Hold kjeft og nyt for en gangs skyld musikken. Den er jævlig bra.