
Norge refses som fredsnasjon
På lørdag skal Samfundsmøtet stille spørsmålstegn ved Norges status som fredsnasjon. Både stortingspolitiker og UiB-professor oppfordrer til norsk selvransakelse.
Tekst: Ola Haugstad og Nora Holm Aftret
– De siste 25 åra har vi vært både fredsnasjon og krigsnasjon, og det er interessant å se at vi ikke har lyktes som noen av delene.
Det sier professor Terje Tvedt ved Institutt for geografi ved Universitetet i Bergen. I morgen kommer han til Samfundsmøtet med tittelen «Krigsnasjonen Norge». De siste åra har han vært opptatt av å bryte ned det han kaller «det nasjonale godhetsregimet», blant annet i boka Norske tenkemåter.
– Vi skrøyt av å være de beste til å bombe i Libya, og at dette skulle fremme demokrati og menneskerettigheter, men i dag er landet i kaos. Samtidig har vi vært fredsmekler i Sør-Sudan, hvor det også råder kaos, sier Tvedt, som etterspør en selvransakelse hos nordmenn.
I 2015 lå Norge på en 16. plass når det kom til våpeneksport, like bak land som Sverige, Tyrkia og Canada. Øverst på statistikken troner USA, Russland og Tyskland, ifølge Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI).
NTNU samarbeider med våpenprodusent
I fjor høst inngikk NTNU en avtale med våpenprodusenten Kongsberg Gruppen, melder Uniforum, Oslos universitetsavis. Selskapet, som også er en stor aktør innenfor maritim teknologi, ga nærmere ti millioner kroner i gave for å finansiere et professorat i kybernetikk. Leder Morten Breivik ved Institutt for teknisk kybernetikk, bedyrer at professoratet gir full akademisk frihet og sier gaven fra Kongsberg Gruppen ikke kommer med noen forpliktelser.
– Dette er ikke et militært prosjekt. Men all teknologi kan selvfølgelig brukes til både sivile og militære formål. Dette er åpen forskning, som hvem som helst kan ta i bruk, sier Breivik.
Ifølge Breivik har forskninga stort potensiale innenfor felt som havteknologi eller medisin, og sier at det er opp til den ansatte hva midlene brukes til. Han ser ingen etiske problem ved samarbeidet.
Heller FN enn NATO
Nestleder i SV, Snorre Valen, uttrykker at Norge aldri har vært en fredsnasjon. Han tror det vil kreve mye gransking og vurdering før norske politikere forstår konsekvensene av landets deltagelse i diverse kriger og konflikter. Valen tror det er urealistisk at Norge melder seg ut av NATO med det første, men sier han at landet burde forsøke å hindre norsk deltagelse i internasjonale NATO-operasjoner.
– NATO er en sikkerhetsallianse som fremmer egne interesser. SV foreslår heller å danne en nordisk forsvarsallianse, fordi det vil styrke Norges nøytralitet og suverenitet, i stedet for å ta hensyn til verdens maktblokker. SV vil heller prioritere internasjonale FN-operasjoner, sier Valen.
Til tross for at SV opprinnelig var for intervensjonen i Libya i 2011, påpeker Valen at partiet vedtok en tidligere uttrekking enn andre NATO-land i det operasjonen endret karakter.