Advares mot å møte Dalai Lama

Kinesiske studenter advares mot å møte Dalai Lama når han besøker Norge.

Tekst: Ola Krogh Halvorsen

Når Tibets åndelige leder holder foredrag på Det Norsk Studentersamfund den 8. Mai, risikerer kinesiske utvekslingsstudenter sanksjoner fra kinesiske myndigheter, melder Universitas.

– Det er kjent at den kinesiske ambassaden hele tiden følger med på landets utvekslingsstudenter. Det samme gjelder norske forskere og kanskje også norske kinesiskstudenter, sier professor i moderne kinesisk Halvor Eifring ved universitetet.

I frykt for diplomatiske og økonomiske sanksjoner fra Kina, kommer ingen regjeringsmedlemmer til å møte Dalai Lama ved hans forestående norgesbesøk. Nå advares kinesiske utvekslingsstudenter mot å møte den åndelige lederen.

– Ambassaden har en «onkel» - en såkalt «shushu» - som følger med på hva studentene foretar seg. Hvis kinesiske studenter dukker opp på arrangementet, vil de få anmerkning i boka, sier Kina-professor Harald Bøckman på senter for utvikling og miljø ved UiO.

Det er uvisst hvilke konsekvenser en slik anmerkning kan få. – Det er klart at anmerkning er en form for advarsel. Men det vil ikke få like store konsekvenser som i gamle dager. Da kunne det ødelegge karrieremulighetene til dem det gjaldt, sier Bøckman.

ISFIT-president Marius Jones sier til Dusken.no at han er kjent med problemstillingen.

– Det at kinesiske studenter risikerer sanksjoner for å assosieres med Dalai Lama var også et tema da han gjestet ISFIT i 1994, sier Jones.

Flere kinesiske studenter og festivaldeltagere hjalp til under besøket fra Tibets åndelige leder.

– Det er trist at Kina fortsatt behandler egne borgere på denne måten. Dette viser hvor svakt ytringsfriheten står i Kina, når selv kinesiske studenter i Norge risikerer sanksjoner for å dra på et foredrag med Dalai Lama, sier Jones.

Den kinesiske ambassaden i Oslo ønsker ikke å kommentere saken til Universitas.

Powered by Labrador CMS