Biblioteksystemer under angrep

Har du opplevd treghet i Bibsys sine bibliotektjenester i det siste, er du ikke alene.

Publisert Sist oppdatert

Den seneste uken har bibliteksystemene under Bibsys, som brukes av for eksempel NTNU, BI og HiST, vært utsatt for en rekke forsøk på og gjennomførte tjenestenektangrep (DDoS).

Fakta

DETTE ER DDoS:

  • Står for Distributed Denial of Service.
  • Slike angrep går ut på at IP-adresser koblet sammen i et såkalt "botnet" fra hele verden prøver å kontakte samme server samtidig.
  • Skaper en flaskehals i informasjonsflyten og gjør at reelle brukere får problemer med å aksessere informasjon.
  • I de verste tilfellene klarer ikke serveren å holde tritt og tilgang til sidene blir umulig.

Bibsys er fremdeles under angrep og angriperne endrer taktikk og metoder etterhvert som det gjøres tiltak og utbedringer. Dette kan direktør Frode Arntsen i Bibsys bekrefte.

– Når angrepet er pågående så kan det resultere i redusert ytelse på en eller flere av våre tjenester. Angrepene forandrer seg, og er ikke stabile. Hvilke tjenester som kan oppleves treigere er avhengig av hva de angriper til enhver tid, sier han.

Kan ramme både Brage og Oria

Arntsen kan fortelle at angrepene i hovedsak er fokusert mot Brage, som er en tjeneste for institusjonelle arkiv.

– Søketjenesten Oria er blant tjenestene som i liten grad er berørt av disse angrepene. Tidvis kan den likevel bli det da det er umulig å fastslå hvilken tjeneste neste angrep rettes mot.

Det har blitt sendt ut en mail til studentene som forklarer situasjonen og informerer om at det må påregnes periodevis ustabil tjenesteleveranse og nedetid.

Bekjempes og anmeldes

– Akkurat nå har vi oppmerksomheten rettet mot å avverge konsekvensene. Denne typen angrep er dessverre umulig å beskytte seg 100 prosent mot, sier Arntsen

I tillegg samarbeider Bibsys med NTNUs IT-avdeling, Uninett og NordUNet om å motstå og forholde seg til dette angrepet

– Saken er også anmeldt til politiet, og jeg formoder at politiet håndterer dette på best mulig måte fra deres side.

Powered by Labrador CMS