En moderne campuspolitikk

Studenttinget har vedtatt en ny campuspolitikk for hele nye NTNU.

Publisert Sist oppdatert

Inntil i dag har ikke studentinget oppdatert sin politikk rundt ny campusstruktur. Studenttinget har nå gått inn for at NTNU skal ha en strategi som fremmer byintegrering. Dette for å fremme at NTNU er synlig i bybildet og er en tydelig samfunnsaktør.

Studenttinget har også ytret et ønske om at NTNU skal ha en nullvisjon for bygging av tradisjonelle auditorier. Dermed skal nye campuser bygges slik at utdanningen i dag skal ha flate gulv, for å øke samarbeidet mellom professorer og studenter. Det skal også tenkes på universell utforming i alle trinn av planleggings- og byggeprosesser.

Handelshøyskolen er skrekkeksempelet

Bærerkraftighet er også viktig for Studenttinget. Nullutslippsbygg som er energieffektive og bruker like mye energi som de produserer er ønsket i den nye campuspolitikken. Dermed er det ønskelig å ha et nyere campus enn det dagens bygg er.

– Vi mener NTNU sine campuser skal være moderne. Dermed bør de ha en god energipolitikk, flere av campusene i dag er storforbrukere av energi. Vi mener at utbyggingen av nye bygg skal ha et hårete mål om å ha en nullutslippspolitikk, sier Kristian Sjøli, studentdemokratisk ansvarlig i Studenttinget.

Areal til frivillighet er også noe Studenttinget ønsker. Dette for å bidra videre til å utvikle NTNU som en god studentby, hvor frivillighet er viktig. Derfor er det viktig at frivilligheten skal få være med i utformingen av en campusstruktur.

Handelshøyskolen i Trondheim var under debatten et bygg som ble trukket fram som en dårlig løsning. En utside som ligner på en festning som gir en følelse av et lukket akademisk miljø, og dårlige løsninger for personer med funksjonsnedsetninger var blant de negative sidene ved handelshøyskolen som ble poengtert.

- Viktig å ha en politikk

Kristian Sjøli fremhever at det er viktig for Studenttinget å ha en politikk for utformingen av NTNU sine nye campuser. Det er dessuten ikke bare slik at det er i Trondheim at NTNU vil lage nye campuser, men også i Ålesund og Gjøvik. Studenttinget mener også at NTNU i Trondheim skal fokusere sin utbygging ned mot sentrum av byen.

– Det er tenkt at dette er en politikk som skal vare ganske lenge, ettersom campusene skal stå i flere år. Litt av tanken er her at vi skal prøve å mane til en debatt om de nye campusene, derfor har vi lagt inn enkelte punkter som er ganske sensitive. Blant annet mener vi at nullutslippsbygg er viktig, mens det at vi ønsker en nullvisjon for auditorier forhåpentligvis kan skape debatt, sier Sjøli.

Nullvisjon for auditorier er derimot en gammel debatt. Allerede i 1933 var det ønsket ved det gamle NTH å stoppe byggingen av nye auditorier, og ha mer undervisning med diskusjon og arbeid i kollokvier. Derimot vil framtiden vise om Studenttinget får sin vilje for utformingen av det nye campuset, både hvordan det bygges og i hvilken retning det skal bygges.

Powered by Labrador CMS