
Frivilligheten imponerer NTNU
Neste uke slippes Studiebarometeret, som skal avdekke hvor fornøyde studentene i Trondheim er.
Tallene fra Studiebarometeret i 2014 viser at NTNU scorer høyt på læringsmiljø og engasjement. På en skala fra 1-5 ligger disse kategoriene på litt over 4. Derimot viser det seg at universitetet har mindre fornøyde studenter når det kommer til oppfølgingen og tilbakemeldingen de får fra NTNU.
– Nokut som gjennomfører denne undersøkelsen mener at dataene er valide, at de altså måler det vi ønsker å få svar på. Svarverdiene er forholsvis like fra år til år, så vi ser at det også er en meget god reliabilithet i tallene, sier analysedirektør Ole-Jacob Skodvin i Nokut.
Av 55 vurderte utdanningsinstitusjoner kom NTNU ut på en 26. plass. Dette er høyere enn samtlige av utdanningsinstitusjonene som NTNU har fusjonert med, hvor Høgskolen i Ålesund lå helt nede på en 53. plass.
Frivilligheten når langt
Linjeforeningen Online gjennomførte i 2015 en større undersøkelse hvor linjeforeningslederne ved NTNU ble bedt om å estimere hvor mye frivillig arbeid de legger ned. Det ble beregnet at linjeforeningene alene jobber for cirka 40 millioner kroner i ulønnet arbeid, noe som utgjør 158 årsverk. I tillegg viser tallene at linjeforeningene i løpet av ett år arrangerer over 1700 sosiale og faglige arrangement.
– Linjeforeningene har gitt oss tilbakemelding om at de er veldig fornøyde med støtten de får fra NTNU. Mange jobber godt med sitt institutt, og mange får støtte til kontorlokaler, sier tidligere organisatorisk nestleder Maria Honerød for Studenttinget ved NTNU. Honerød har samarbeidet med linjeforeningen Online om kartlegging av arbeidet til linjeforeningene ved NTNU.
– I spørreundersøkelsen vi sendte til linjeforeningene var mange godt fornøyd. Det virker også som om NTNU har blitt mer bevisst på hva studentkulturen i Trondheim står for, og hvor viktig det er å legge til rette for denne, sier Honerød.
Da linjeforeningen Online gjennomførte en større undersøkelse i 2013, ble det konkludert med at hvis NTNU skulle betalt for alt det frivillige arbeidet som har blitt lagt ned, ville det kostet 920 millioner kroner.
– NTNU sentralt vet hvor viktig arbeidet studentfrivilligheten legger ned er. Vi har jobbet aktivt med å spre dette ut til fakultetene, slik at de kan bli enda mer bevisste på hva slags ressurs dette er, sier Honerød.
Attraktivt for arbeidslivet
Leder Øyvind Bentås for Samfundet, en av Trondheims viktigste frivillige institusjoner, forteller at Samfundet og NTNU har et godt samarbeid. Båndene mellom universitetet og Samfundet har vært fruktbare og gjensidig gunstige.
– Selv om studieforskriftssaken i høst ikke var heldig for studentfrivilligheten i Trondheim, endte man heldigvis opp med en løsning som er tilfredsstillende, selv om den ikke er optimal, sier Bentås.
Samfundet får driftsstøtte fra NTNU som varer fram til 2017. Bentås framhver at Samfundet og NTNU opptil flere ganger har vært i opposisjon til hverandre, men at de sammen har klart å løse de problemene som har oppstått.
– Samfundet er en av de største aktørene innen studentfrivilligheten, men vi er ikke alene. Sammen utgjør vi det som gjør Trondheim til Norges beste studieby, sier han. Bentås tror fordelene for Samfundet og universitetet er gjensidige.
– Vi klarer å trekke til oss de beste studentene, og sammen med alle de andre frivillige organisasjonene skaper vi et fantastisk bra studiemiljø. Slik klarer vi å gjøre det attraktivt både for studentene å være frivillig, og for bedrifter å ansette studenter med frivillighetserfaring, sier Bentås.