Frykter klimaendringer mer enn flyktningkrisen

En ny undersøkelse viser at klimaendringer er det studentene frykter mest.

Publisert Sist oppdatert

I en undersøkelse utført av Sentio, på vegne av Universitas og Norsk studentorganisasjon (NSO), kommer det fram at norske studenter frykter klimaendringene i større grad enn olje- og flyktningkrisen, skriver Universitas.

Fakta

Undersøkelsen:

  • 1004 studenter ble spurt.
  • 41 prosent frykter klimaendringer mest.
  • 29 prosent frykter oljekrisen.
  • 25 prosent frykter flyktningkrisen.
  • 5 prosent frykter annet.
Kilde: Universitas

Miljøpartiet De Grønnes representant på Stortinget, Rasmus Hansson, forteller til Universitas at han synes det er svært lovende at studentene har forstått hvor viktig miljøet er. Han mener klimaendringene er den største framtidsutfordringen vi står overfor, og at nordmenn vil merke hvordan det påvirker norske naturforhold.

Fakta

– Norge kommer til å ligne mer på England og Belgia. Vinteren vil forsvinne i lavlands-Norge og vi vil få et grått og stusselig land, sier han til Universitas.

Grunn til håp

Klimaminister Vidar Helgesen (H) skriver i en e-post til Universitas at mange av vår tids største utfordringer, blant annet flyktningkrisen, henger sammen med klimaendringene.

– Det gjør inntrykk å høre studentenes bekymring. Arbeidet med å løse klimaproblemet må starte med en erkjennelse av at vi står foran en alvorlig utfordring. Slik sett gir studentenes innsikt grunn til håp, sier klimaministeren til Universitas.


Teksten er redigert. Representant fra Klimarealistene Ole Henrik Ellestad ble brukt som kilde i saken, men er nå tatt vekk.

Powered by Labrador CMS