
Gasslekkasje på Gløshaugen
En 20-kilos hydrogenflaske lakk gass i forbindelse med et forsøk. Studenter og ansatte måtte evakuere.
Det ble slått full alarm på NTNU 11:19 i formiddag. I forbindelse med et forsøk i bygget for Metallurgi skjedde det en lekkasje av hydrogengass.
– Hydrogengass er svært eksplosjonsfarlig og har et veldig stort eksplosjonsområde dersom den antenner, sier vaktleder Tor Arne Malm ved Trøndelag brann- og redningstjeneste til NRK.
Evakuerte Bergbygget
Gasslekkasje ble oppdaget i en 20-kilos hydrogenflaske i Berg-bygget på Gløshaugen. Bygget ble evakuert og både Høgskoleringen og området rundt bygget ble sperret for ferdsel.
Allerede klokken 12.30 ble det meldt at faren er over, og sperringene ble fjernet.
Politiet og NTNU på Twitter etter hendelsen.
– Utslippet skjedde i forbindelse med et forsøk som ble gjort. Det gjøres jo ganske ofte på universitetet. Det er muligens en feil på ei gassflaske, men det vet vi ikke sikkert enda. Det vil bli undersøkt av NTNU sine folk etterhvert, sier innsatsleder Roger Mogstad i politiet.
Ingen personer ble skadet i hendelsen. Da bygget var lufta ut fikk studenter og ansatte komme inn igjen.