
- Jeg vil inspirere andre ungdommer
Årets vinner av Studentenes fredspris er på besøk i Trondheim.
Tekst: Frøy Elisabeth Hamstad og Andreas Grøtte
Årets vinner av Studentenes fredspris, Ayat Al-Qurmezi, er i Trondheim denne uken i sammenheng med ISFiT. Hun vant prisen for å ha blitt arrestert, mishandlet og fengslet for å ha skrevet og fremført et dikt som kritiserte hennes hjemland Bahrain.
Vi tok en prat med henne på kaféen Ni Muser, hvor Aayat skulle spise lunsj med Dusko Kostic, som vant den samme prisen i 2011 for sin innsats for å forbedre romfolkets situasjon i Kroatia. .
Kjempeglad
Ayat er tilhenger av ISFiT-festivalen, og det kommer tydelig frem at hun er svært glad for å ha vunnet Studentenes fredspris.
– ISFiT er en flott festival, som fremhever mange gode meninger fra forskjellige kulturer. Jeg er kjempeglad for å vinne denne prisen, og føler at dette beviser at å ytre sine meninger heller kan føre til belønning enn straff, sier hun.
Vil ha forandringer
Hun kommer med relative korte svar, men har mye på hjertet når hun forteller om hvordan hun ser for seg fremtidens Bahrain.
– I framtiden håper jeg på at det skal bli slutt på all urettferdighet. Kongefamilien må få mindre makt enn det de har nå, det skal ikke være de som bestemmer over folkets rettigheter. I tillegg må folk kunne få tale fritt, uten å måtte frykte for livene sine, sier hun.
Framtidsplaner
Selv om hun nå har vunnet Studentenes fredspris, kommer hun ikke til å hvile på sine laurbær. Programmet fremover er fullpakket.
– Planene mine for fremtiden er å kjempe for ytringsfrihet i hjemlandet mitt, og jeg kommer til å jobbe for fred så lenge jeg lever. Nå skal jeg på en turne rundt i Norge for å spre mitt budskap rundt ytringsfrihet, og dele historien min slik at jeg kan inspirere flere mennesker, sier hun.