URETTFERDIG: Leder Belde Mutaf og sosialkoordinator Antoinie Sevillano ved ISU, og leder Ishtak Hossain ved ICoT mener det blir feil at de nye studentene skal straffes på grunn av gammelt festbråk.

Kjellerbråk på Moholt

De internasjonale studentene føler seg urettferdig behandlet etter at ISU-kjelleren ble stengt under fadderuka. SiT mener sanksjonene er nødvendige for å forhindre anarki på Moholt studentby.

Publisert Sist oppdatert

14. august, helt i starten av fadderuka, ble kjelleren til International Student Union (ISU) på Moholt studentby klaget på av beboere på grunn av støy. Uka etter tok Studentsamskipnaden i Trondheim (SiT) en avgjørelse om å stenge kjelleren i tre måneder. President Belde Mutaf ved ISU synes dette er urettferdig overfor de nye studentene.

– Vi mener det var en veldig streng avgjørelse. De begrunner tre måneders utestengelse med hendelser som har skjedd flere år tilbake. Vi kan ikke holdes ansvarlig for de foregående årene, sier hun.

Vil unngå anarki i området

Boligdirektør Terje Bostad i SiT sier at selv om de er positive til sosiale arrangement i studentbyen, er det viktigere at beboerne får sove om natta.

– Det føles urettferdig for de nye studentene, men om klagene skal nullstilles hvert semester blir det anarki. De som bor i området må få fred om natta, sier han.

Ifølge Bostad er ISU-kjelleren regnet som en festkjeller, der deltagerne ofte oppholder seg utenfor døren.

– Dette medfører mer støy i nabolaget, sier han.

Mutaf mener at det generelt er mye festing på Moholt studentby i fadderuka. Selv med en oppropsliste med signaturer fra misfornøyde studenter ble de ikke hørt i møtet med SiT og Velferdstinget (VT) etter klagen.

– De gjorde det klart allerede før møtet at avgjørelsen var tatt, og at vi måtte belage oss på tre måneders utestengelse fra kjelleren vår, forteller hun.

Sosialt tomrom

Sosial koordinator Antoine Sevillano ved ISU sier at studentene på Moholt føler at det sosiale miljøet har blitt svakere etter at kjelleren ble stengt.

– Fadderuka er viktig for å bli kjent med andre studenter. Det er mange som sier at det er noe som mangler etter at ISU-kjelleren ble stengt. Man må ha en plass til sosiale aktiviteter, sier han.

Han mener at det er for enkelt å legge skylden på ISU-kjelleren. Sevillano forteller at det ofte er bråk i de andre kjellerne og at det er usikkert om disse opprettholder reglene.

– Klagen kom fra en helt annen bygning på studentbyen, da kan det være vanskelig å vite hvilken kjeller støyen kommer fra, sier han.

De internasjonale studentene har også muligheten til å bruke kjelleren til International Community of Trondheim (ICoT).

– Vi er en medlemsbasert forening, men nå som ISU-kjelleren er stengt kommer de til oss, og her blir det fullt, forteller president Ishtiak Hossain ved ICoT.

Skal vurdere regelverket

Bostad mener det er en utfordring med linjeforeningskjellere i et bomiljø.

– Det er viktig at de forholder seg til regelverket. Vi har også leid inn vektere om vi tror at arrangerte fester kan gå over styr, forteller han.

SiT er for tiden i dialog med linjeforeningslederne og VT om regelverket til kjellerne, og de skal ha et nytt møte om et par uker.

– Vi kommer til å få en en klargjørelse i løpet av høsten om hvordan de skal drives framover, sier Bostad.

–-

Denne artikkelen ble orginialt publisert i den forrige papirutgaven av Under Dusken.

Powered by Labrador CMS