VARIERT TILBUD: Marit Lauritzen ønsker seg et bredere utvalg av varmmat i kantinene.

Lover bedre kantiner

Et treårig prosjekt skal gi SiT-kantinene et løft.

Publisert Sist oppdatert

SiT har nylig startet et prosjekt som skal lede til en reformering av serveringstilbudet til studentene.

– Vi skal utfordre oss selv, tenke nytt og gå nøye gjennom tilbudet vårt. Vi skal rett og slett se hva vi kan gjøre annerledes, sier administrerende direktør i SiT Kafé, Kjell Erik Ronæss.

Prosjektet med navnet «andre boller», skal omfatte alle SiTs serveringssteder – kaféer, kiosker og kantiner. Hovedmålsettingen til Ronæss er flere fornøyde studenter, og at flere studenter velger å bruke serveringsstedene.

– Vi ønsker å videreføre lavpristilbudet vårt, og har en grunntanke om at varene våre skal være så billige som mulig, sier Ronæss.

Bedre kvalitet, lav pris

Student ved NTNU, Susanne Ganss spiser middag i kantinene rundt to ganger i uken. Hun synes maten gjerne kunne blitt billigere.

– Maten og utvalget har blitt forbedret, men jeg synes fortsatt det er for dyrt, sier Ganss.

Et av SiTs satsningsområder skal være å tilby sunnere varer og lage mer mat fra bunnen av. Ronæss er ikke redd for at bedre kvalitet skal gå utover prisen.

– Vi har gjort analyser som viser at kombinasjonen lave priser og god kvalitet er mulig. Målsettingen vår er fortsatt at studentene skal kunne kjøpe tre måltider om dagen hos oss, for 60 til 80 kroner, sier kafédirektøren.

Ønsker innspill fra studentene

Franskstudent Marit Lauritzen bruker ikke kantinene så veldig ofte, men kunne tenke seg et bedre lunsjtilbud.

– Jeg studerte i Frankrike, og der har man en lang lunsj midt på dagen. Kantinene setter ut vannkarafler på alle bordene, og man kan kjøpe treretters lunsj av grei kvalitet til en billig penge. Tre retter er kanskje ikke nødvendig her, men et bredere utvalg av varmmat til lunsj kan jeg gjerne tenke meg, sier Lauritzen.

Ronæss vil gjerne at studentene i Trondheim skal bidra med forslag underveis i prosjektet.

– Velferdstinget har studentrepresentanter i prosjektgruppen vår. Vi planlegger også å invitere studenter på workshops utover høsten og våren der vi tester ut noen av ideene våre, sier Ronæss.

Mer tilpasset tilbud

SiT ønsker å etablere ulike tilbud tilpasset de forskjellige kundesegmentene.

– Vi skal ha et tilbud for de travle studentene som trenger mat i farten, og et tilbud for de som bruker kantinene som et sosialt treffsted, sier Ronæss.

Han vil satse mer på lesesplasser i kantinene, slik man har på NTNUs campus på Dragvoll i dag.

– Vi vil tilrettelegge bedre for de som ønsker å kombinere arbeid og måltider, sier Ronæss.

Powered by Labrador CMS