
NTNU foreslår å legge ned Under Dusken
Dette er debatten som har fulgt etter at det kom fram at NTNU ikke vil støtte Studentmediene i Trondheim AS dersom den 101 år gamle avisa fortsatt trykkes.
Tirsdag kveld fikk styret til Studentmedediene i Trondheim AS nyss i at et møte hadde funnet sted mellom NTNU og SiT(Samskipnaden i Trondheim). Her kom det fram at NTNU ville gå inn med midler til oppdatering og økonomisk frihet for studentmediehuset. Universitetet la en nedleggelse av Studentmedienes mest kjente produkt, den 101 år gamle avisa Under Dusken, som forutsetning for støtte. Bakgrunnen for debatten er den utydelige eiersituajson til Studentmediene.
Digitalisering et tegn i tiden
Universitetsavisa var først ute med nyheten om NTNU sitt ultimatum. Styreleder Vilde Coward for Studentmediene i Trondheim AS beskriver situasjonen som krevende, og mener at det har vært vanskelig å bli tatt seriøst av NTNU.
– At det er NTNU som skulle rive ned 100 år med tradisjon, kultur og studentkamp, det hadde jeg aldri trodd, sier Coward til Universitetsavisa.
Prorektor Berit Kjeldstad ved NTNU forsvarer forslaget om å legge ned Under Dusken som et tegn i tiden.
– Vi går inn for en digitalisering av det meste av vår virksomhet, og det gjelder både i utdannings- og i kommunikasjonsøyemed. Det er slik utviklingen er, sier Kjeldstad til Adressa.
Uttalelsen til NTNU møter kritikk
Reaksjonene fra styreleder Vilde Coward Studentmediehuset lot ikke vente på seg. Til Adressa understreket hun viktigheten av Under Dusken for Studentmediene.
– Vi vil fortsatt ha nettavis, radio og student-tv, men det er Under Dusken som er kjernen og tradisjonen vår. Det er den folk kjenner og forbinder oss med, sier Coward til Addresseavisen.
Prorektoren bekreftet til Adresseavisa at nedleggelse av papiravisa, Under Dusken, var nødvendig dersom NTNU skulle gå inn med økonomisk støtte. Hun mener at studentene burde være mer framtidsorienterte.
– Min personlige mening er at hvis det er noen som bør være fremoverlente, og se hvilken vei utviklingen går, så er det studentene, sier Kjeldstad til Adressa.
NTNU er ikke eier
I en kommentar i Unveristetsavisa svarer Kjeldstad at NTNU ikke har myndighet eller et ønske om å legge ned Under Dusken. Hun mener uansett at en omstilling er i tråd med hva dagens eiere ønsker.
– På sikt er det neppe bærekraftig å videreføre papirutgaven av Under Dusken, og vi mener at en omstilling i publiseringsplattform fra papir til nett er fornuftig for å skape et bærekraftig medium for framtiden, sier hun til Universitetsavisa
Daglig leder Mikkel Bolstad og styreleder Vilde Coward ved Studentmediene mener at NTNU og SiT har gjort en rotten avtale på bakrommet, og at NTNU blander seg inn interne prioriteringer som de ikke har noe med.
– Kjeldstad er heller ikke oppdatert på strategiene for selskapet vårt. Ingen av våre eiere har satt krav om å nedlegge papiravisen, og det er heller ikke en del av strategiene våre de siste årene, sier de til Universitetsavisa.
Bolstad og Coward er uenige i kritikken at studentmediene ikke er endringsvillige, og skriver at organisasjonen senest i 2013 hadde en omstillingsprosess.
–Vi må tenke nytt og bruke ressurser og tid på å visjonere selskapets videre utvikling de neste årene. Men det skal vi gjøre som en samlet organisasjon, og det skal være vår visjon. Ikke NTNUs krav, sier de til Unversitetsavisa.