NTNU og HiST kan bli sammenslått
Stjernø-utvalget vil satse på sammenslåing i alle høyere utdanningsinstitusjoner. Sterkere statlig styring er målet.
I dag ble Stjernø-utvalgets rapport sluppet. Utvalget består av nøkkelpersoner fra flere norske utdanningsinstitusjoner, og har i de siste to årere utredet hvordan høyere utdanning skal se ut i Norge.
Foto: Marte Lerberg Kopstad, Under DuskenFoto: NTNU infoUtvalget har utredet flere mulige modeller for fremtidens Utdannings-Norge. En av disse er en flercampusmodell, hvor landet deles inn i åtte regioner. I denne modellen vil NTNU og HiST, sammen med andre høyskoler i Trøndelag og Møre og Romsdal bli del av en felles institusjon.
En annen mulig løsning er at dagens største universiteter beholdes, og at høyskolene slår seg sammen til større institusjoner. For Trøndelags del vil dette innebære en sammenslåing av HiST, Høyskolen i Nord-Trøndelag og høyskolene i Møre og Romsdal.
Begrunnelsen for utvalgets konklusjoner er blant annet at mange studiesteder sliter med rekrutteringen, og at utdanningsressurser er for spredt rundt om i landet.
Utvalget har lagt til grunn at det ikke er mulig å gå tilbake til det klare skillet mellom universiteter og høyskoler som eksisterte for noen år tilbake.
Det finnes 51 studiesteder som er statlige universiteter eller høyskoler i Norge. 41 av disse har færre enn 2000 studenter. Utvalget mener mange av de små studiestedene vil har problemer med å tilpasse seg svingninger i rekrutteringen.