
NTNU vil ha flere på bussen
Parkeringsavgift ved campusene skal sørge for at NTNUs studenter og ansatte skal begynne å reise kollektivt fremover.
I høst har NTNU vedtatt sine klimaambisjoner. Redusert energiforbruk, avfall, optimalisert innkjøpsordning og transport er de fire satsningsområdene som skal redusere NTNUs klimafotavtrykk, skriver Universitetsavisa.
Satsningsområdet transport vil medføre at universitetet vil innføre parkeringsavgift i løpet av neste år. Inntektene er foreslått å brukes på å finansiere miljøtiltak. Målet er at flere skal ta bussen, og la bilen stå.
- Riktig å innføre parkeringsgebyr
Miljøpakken er et samarbeid mellom kommunen, fylkeskommunen og vegvesenet. Målet er å redusere biltrafikken og øke andelen som reiser kollektivt, sykler eller går.
– Vi fant ut at rundt 500 av de som leier parkeringsplass – gratis – bor i gangavstand fra NTNU. Det er oppsiktsvekkende at en institusjon med høye miljømål slik som NTNU fortsatt tilbyr gratis parkering, sier reiserådgiver i Miljøpakken Turid Innstrand til Dusken.no.
Hun mener det er få som tilbyr gratis parkering slik NTNU gjør, og at særlig campus Gløshaugen har en sentral belligenhet som gjør det lett å velge kollektivt.
– En rekke offentlige institusjoner i sentrumsområdet har kvittet seg med parkeringsplassene, slik at de ansatte enten må betale dyrt for å parkere på kommunens plasser, eller benytte kollektivtilbudet, sier Innstrand.
Rammer dem uten busstilbud
Tomas Petersen studerer på Dragvoll, bruker bilen og nyter godt av gratis parkering. Han tror parkeringsgebyr vil fungere hensiktsmessig.
– Blir det like dyrt som i sentrum har jeg ikke råd til å betale for det, og blir presset til å reise mer miljøvennlig, sier Petersen.
Han skjønner NTNUs ønske om å ha en grønn profil, men synes det er dumt det rammer dem som ikke bor i nærheten av busslinjene til Dragvoll.
– Fra der jeg bor på Valentinslyst bruker jeg fem minutter med bil, 25 med buss. En kompis av meg bor på Heimdal, for han vil det jo være en fryktelig omvei å måtte dra inn i Midtbyen for å bytte buss, i rushtiden, sier Petersen.
Overfylte busser
I følge tall fra miljøpakken har bilbruken i Trondheim sunket med ti prosent siden 2010. I 2011 ble kollektivprisene kuttet, og både i 2011 og hittil i år har passasjertallene økt med over ti prosent.
Økte passasjertall har ført til overylte busser til campusene ved NTNU. Dårlig plass har skapt ubehagelige situasjoner både for passasjerer og sjåfører.
Plan- og driftssjef Harald Storrønning i AtB forteller at de ikke har konkrete planer om å øke kapasiteten, men avventer hvilken effekt slutten på gratis parkering vil ha på passasjertallet.
– Vi må vurdere å sette inn flere busser dersom behovet melder seg, sier Storrønning.
- Må tåle å stå
Større forbedringer må man vente på til neste høst. AtB forventer en vekst i antall kollektivbrukere fra NTNU, og er inne i planarbeidet med høstens ruteprogram nå. Storrønning trekker frem større busser, økt frekvens, avlastningsruter eller å legge om traséer så de passerer nærmere NTNU som mulige tiltak.
– Vi kan ikke ukritisk sette inn busser så snart noen opplever at den er full. Vi må for eksempel sikre at sentrumsterminalen har kapasitet. Dessuten er mange strekninger allerede preget av køer i rushtiden.
Presset er størst på de avgangene som ankommer lærestedene rett før forelesningsstart.
– Når alle planlegger å ta den samme bussen på morgenen sier det seg selv at det blir fullt. Frakjøringer er ikke ønskelig, men vi må nok tåle å stå litt, sier Storrønning.