
Nye navn på NTNU-fakultetene
1. januar 2017 trer den nye fakultetsstrukturen i kraft. Styret har gått for en bred fakultetsmodell.
I går ble det klart hva de nye fakultetene ved det fusjonerte NTNU skal hete. Det skriver adressa.no. Det har vært stor debatt rundt den nye fakultetsstrukturen og fakultetenes navn. Med en bred fakultetsstruktur går vi nå fra ti til åtte fakulteter.
Under Dusken og Dusken.no har tidligere skrevet om den nye fakultetsstrukturen.
Ønsket korte og konsise navn
Rektor Gunnar Bovim har uttalt til adressa.no at han ønsket korte navn med ett ledd, men han ble møtt med protester fra fakultetene. Resultatet ble at tre av styrets forslag til navn ble endret. Blant disse var forslag til det nye Fakultet for medisin og helsevitenskap, der forslaget opprinnelig var Fakultet for helsevitenskap.
Eget økonomifakultet
Det har tidligere blitt skrevet om hvordan flere fakultet har vært usikre på hvordan framtiden kom til å se ut. Særlig har diskusjonen omkring SVT-fakultetet og Psykologisk institutt vært omfattende. I den nye endringen havner Institutt for psykologi under Fakultet for samfunns- og økonomivitenskap, sammen med samfunnsvitenskap, sosialfag og utdanningsvitenskap.
Økonomistudentene har hatt størst grunn til å juble i den nye endringen, da de får et helt eget økonomifakultet.