
Setter inn ekstra busser i eksamensperioden
NTNU og AtB har hvert år tett dialog for å sikre at det er nok busser når studentene skal ta eksamen. Grunnet ombygging i Trondheim spektrum vil også flere eksamener avholdes i Utleirahallen.
Eksamenskontoret ved NTNU sender hvert år en oversikt til AtB om antall kandidater som er oppmeldt til eksamen på de aktuelle eksamensdatoene. Det skriver førstekonsulent Siri Brunvoll i Seksjon for studieadministrative støttesystemer ved NTNU i en e-post til Under Dusken.
AtB setter deretter inn ekstra busser ved de avgangene, og på de rutene de anser som nødvendig ut fra oversikten fra eksamenskontoret. Spesielt til Dragvoll oppleves det et større press på busskapasiteten i eksamensperioden. Nytt i år er at det også skal avholdes eksamen i Utleirahallen på grunn av ombygging i Trondheim spektrum. Også dette har NTNU informert AtB om.

Les også: Det blir dyrere å ta buss.
Mange av studentene som går på Gløshaugen har normalt sine eksamener i Trondheim spektrum, men kan i år måtte ta noen av dem i Utleirahallen. Utleirahallen er like ved Risvollan og ligger drøye fire kilometer fra Gløshaugen. Man kan blant annet ta buss nummer 54 og 48 for å komme seg til Tverregga og nummer 8 til Ada Arnfinnsens veg. Begge bussholdeplassene ligger mellom seks og sju minutters gange fra hallen.
Behov for flere busser
Selv om AtB har satt inn ekstra busser i eksamensperioden de siste årene, opplever flere av studentene at bussene er helt fulle når de skal komme seg til eksamen. En av disse er Rune Eilertsen, som studerer ved Dragvoll
– Bussene pleier å være veldig fulle i eksamensperioden. Selv har jeg heldigvis aldri opplevd å ikke komme med bussen, men jeg mener det er behov for enda flere busser i eksamensperioden, sier han.
Eilertsen mener det er naturlig at behovet øker i eksamensperioden.
– Mange av studentene er ikke på skolen samtidig, eller de samme dagene. Når hele Dragvoll skal på skolen til samme tid den samme dagen sier det seg selv at det blir veldig fullt, sier han.
Ikke flere avganger på lørdager
Pressekontakt Grethe Opsal i AtB bekrefter at det er et større behov for busser i eksamensperioden. Hun forteller at AtB er i dialog med NTNU og setter inn flere busser ut fra den informasjonen busselskapet får fra NTNU.
– Vi har en dialog med NTNU til alle eksamensperioder for å dekke behovet knyttet til eksamensavvikling, sier hun.
Flere eksamener hos NTNU foregår også på lørdager. Da er det gjerne lavere kapasitet enn i ukedagene. Opsal opplyser at det ikke blir satt inn flere avganger til eksamene som blir avholdt på lørdager, men at flere busser vil bli satt inn på de allerede eksisterende avgangene.
Ingen klager
Siri Brunvoll sier at det ikke har vært mottatt noen klager på at busskapasiteten har vært for lav de siste årene. Hun sier at de aller fleste møter opp i tide til eksamen og at de som er forsinket gjerne har andre grunner enn buss. Brunvoll oppfordrer de som synes kapasiteten er for lav til å henvende seg til NTNU eller direkte til AtB.
Både AtB og NTNU oppfordrer studenter til å være ute i god tid til eksamen.