Slår tilbake mot Sivilombudsmannen

NTNU mener de har opptrådt forsvarlig da de stengte to psykologiprofessorer ute fra sine faggrupper i fjor.

Publisert Sist oppdatert

PSYKOLOGISK INSTITUTT

NTNU-professor Arnulf Kolstad og kollega Torbjørn Rundmo ble i fjor ilagt en tjenstlig tilrettevisning etter en personalkonflikt på Psykologisk institutt. Sivilombudsmannen anklaget NTNU for uforsvarlig saksbehandling og ba universitetet vurdere tilrettevisningen. I et nytt brev til Sivilombudsmannen svarer dekan Jan Morten Dyrstad ved Fakultet for samfunnsvitenskap og teknologiledelse (SVT) at tilrettevisningen opprettholdes.

– Det er ikke skjedd noen endring i grunnlaget for den tjenstlige tilrettevisningen. Vi vurderer det dit at fakultetet ikke har utført uforsvarlig saksbehandling i denne saken, sier Dyrstad til Under Dusken.

– Så dere er uenig i Sivilombudsmannens uttalelse?

– Ja, det er vi.

Professor Arnulf Kolstad mener han har loven på sin side.

– Det er maktmisbruk at fakultetet kan gjennomføre uforsvarlig saksbehandling som går utover andre. Vi har ikke kunnet ta til motmæle mot påstander, sier han, og mener rettsstatens prinsipper settes til side av dekanen.

Powered by Labrador CMS