
Støtter forbud mot niqab
Nord universitet vedtok Kunnskapsdepartementets høringsuttalelse om niqabforbud i høyere utdanning.
Styret ved Nord universitet vedtok tidligere denne uka regjeringens forslag om forbud mot niqab og andre heldekkende ansiktsplagg ved norske universiteter og høgskoler, melder Universitetsavisa.
Med 7 mot 6 stemmer ble høringsforslaget vedtatt. Det var styremedlem og stipendiat i statsvitenskap Espen Leirset som fremmet forslaget om å støtte regjeringen i en eventuell lovendring. Både rektor Bjørn Olsen og styreleder Vigdis Moe Skarstein var imot forslaget.
Les også: Studenttinget sier nei til forbud mot niqab
– Regjeringens forslag bør støttes
Leirset selv mener at det er urimelig at hver enkelt skole og lærer skal ta stilling til bruk av niqab.
– Dette er en beslutning som hører hjemme på landets øverste politiske nivå, og derfor bør regjeringens lovforslag støttes, sier han til UA.
Les også: NTNU says no to niqab ban
Rektor ved universitetet har mottatt forslag til høringssvar fra styret, som skal sendes inn til Kunnskapsdepartementet.
Nord universitet ble dannet i januar 2016 da Universitet i Nordland, Høgskolen i Nord-Trøndelag, og Høgskolen i Nesna fusjonerte. Universitetet har hovedsete i Bodø og er i dag landets tredje største lærerinstitusjon.