Studentene gir mer og mer

Studentorganisasjoner er blant Unicefs største givere. Tross stadig strammere studentøkonomi har studenter aldri gitt så mye penger til bistand.

Publisert Sist oppdatert

foto: Klovneløpet

Tidligere i høst skrev vi om Klovneløpet, der studenter arrangerte et veldedighetsløp for sykehusklovnene på St. Olavs. Inntektene kom fra bedrifter som donerte 300 kroner per deltaker og forhåndsdonasjoner via sms. I helga arrangerte medisinstudentene ved NTNU sin årlige revy der overskuddet gikk til Unicef, og studentorganisasjoner har i løpet av året samlet inn mer enn dobbelt så mye penger som de gjorde for ti år siden, skriver nrk.no.

– De fleste studentrevyene har som mål å gå i null, men vi prøver å gå med overskudd. I år samarbeider vi med UNICEF, og pengene går til et prosjekt som jobber for å hindre HIV-smitte fra mor til barn i Mosambik, sier revysjef Lise Marit Aune til nrk.

Givergleden brer om seg hos studenter i hele landet. Gjennom revyer, konserter, bøssebæring og vaffelsteking utgjør studentenes bidrag nesten ti prosent av totalinntekten til UNICEF. Dette tilsvarer summen organisasjonen får fra sine største samarbeidspartnere Ikea og Telenor.

Ifølge generalsekretær Bernt Apeland i UNICEF Norge, vil de tre største humanitære studentaksjonene samle inn over 5 millioner kroner i år.

– Hvis man ser på de siste ti årene, så har inntektene fra de viktigste studentorganisasjonene doblet seg. Det er absolutt noe veldig positivt som skjer ved høgskoler og universiteter i Norge, sier han til nrk.

Powered by Labrador CMS