
Studentene sparkes i gang
Med lanseringen av Spark skal NTNU tenne idégnisten hos studentene og gi de kreative et lite spark bak.
Den 30. januar ble NTNUs nye studentbaserte veiledningstjeneste Spark offisielt lansert i Rådssalen på Gløshaugen. Tjenesten skal hjelpe studenter med å realisere kreative og innovative ideer, og har kommet i stand gjennom et partnerskap med Trønder Energi.
NTNUs prorektor for nyskapning, Johan Hustad, hevder at det som gjør Spark viktig og unikt er at det drives av studenter, for studenter. Måten tjenesten er bygd opp på gjør den til den eneste av sitt slag i Europa, sier Hustad.
– Det er viktig at studentene har tro på egne ideer og egen skaperkraft. Det å ta med seg denne tankegangen ut i arbeidslivet utgjør en stor ressurs, påpeker han.
I skrivende stund jobber de 16 veilederne i Spark med 30 aktive ideer. Nå som tjenesten lanseres offisielt og mer utstrakt markedsføring kan iverksettes, tror man fra universitetets side at mange flere idéhavere vil komme til.
Et mangfold av ideer
Under lanseringen ble mye tid dedikert til produktpresentasjoner fra studenter som har fått hjelp fra Spark. Ideene som er uviklet av NTNU-studentene er like mangfoldige som de er kreative, og flere av dem har allerede fått stor oppmerksomhet utenfor Trondheims bygrense.
En av studentene som har kommet lengst og som takker Spark for hjelpen bedriften hans har fått underveis, er Andreas Jørgensen. Han er en av studentene bak appen Mattilbud - en applikasjon som samler alle dagligvaretilbud på ett sted.
– Dagligvarebutikkene bruker omlag 100 millioner i året på reklame i papiraviser, til tross for at dette er et ineffektivt markedsføringsverktøy. Vår tilbudsapp er populær fordi den lar brukeren oppsøke tilbud når det måtte være ønskelig den enkelte, sier Jørgensen.
I skrivende stund har Mattilbud omlag 90 000 nedlastinger og målsettingen for studentbedriften bak appen er å omsette for over en halv million kroner i løpet av 2014.
– Innovasjon trenger handling!
Leder Eirik Fischer i Spark, forklarer at man kan komme langt i utviklingen av en idé gjennom å handle framfor å planlegge. Den nye tjenesten skal derfor stimulere til handling og terskelen for å ta kontakt skal være lav.
– Som veiledere skal vi være ydmyke - vi innehar ingen ekspertise innenfor det å lykkes med en idé. Men vi kan tilby studentene en erfaren sparringspartner, som stiller idéhaveren overfor forventninger om progresjon og som motiverer studentene underveis i prosessen, sier Fischer.
For å ta en idé videre kreves det ofte prototyper, servere og markedsundersøkelser. Derfor tilbyr Spark, i tillegg til veiledning, pengetilskudd gjennom sin egen tildelingsordning; Pengesprøyten.
– Tilskuddet fra Pengesprøyten ga oss muligheten til å reise til Etiopia for å kartlegge behovet og mulighetene for å lansere vårt produkt, sier Mari Hæreid, som sammen med tre medstudenter jobber med å kommersialisere solovner til distribusjon på det etiopiske markedet.