DYSSET NED: Redaksjonsleder Per Kristian Nygård i ArtScene Trondheim ønsker å holde debatten om kunsthall i offentligheten.

- Kultimathule - et spill for galleriet

Faggruppen Kulitimathule kritiseres for uforsvarlig pengebruk på utvikling av kunsthall uten resultater. MiST, som overtar prosjektet, møter allerede kritikk.

Tekst: Hilde Ørbo, Karianne Ommundsen

Fakta

Fakta i saken:

Kultimathule

  • Kultimathule består av en gruppe fagpersoner fra ulike kunstinstitusjoner som har utarbeidet en plan for en ny formidlingshall for kunst og kultur i Trondheim.
  • Kultimathule brukte til sammen 5.3 millioner kroner på utarbeidelsen av fem forprosjekter.
  • Kultimathule-prosjektet eies av Sør-Trøndelag fylkeskommune og Trondheim kommune med støtte fra ABM-utvikling.
  • Modellen til Kultimathule har blitt kritisert fordi den blant annet ikke inneholdt en egen kunsthall for samtidskunst.
  • Ettersom det var stor uenighet om konklusjonen i rapporten, er det uklart om man skal forkaste den og begynne på nytt, eller videreføre noe av det man kom fram til i Kultimathule-prosjektet.
  • Kultimathule ble påbegynt i 2006, og sluttrapporten ble levert i januar 2010.

– Kultimathule var et kontraproduktivt prosjekt. Man har kastet penger i dass, som kunne vært brukt til sårt tiltrengte kunstformål, sier redaksjonsleder Per Kristian Nygård i nettportalen Artscene Trondheim (AST).

Prosjektet Kultimathule skulle legge til rette for en kunsthall i Trondheim. Det startet som et treårig forprosjekt, initiert av politikerne, og ledet av fylkeskommunen og kommunen. Etter sluttrapporten ble levert i januar ifjor, har Museene i Sør-Trøndelag(MiST) tatt over ansvaret for prosjektet gjennom en styringsgruppe ledet av Suzette Paasche.

Det har vært mye misnøye tilknyttet Kultimathules rapport, som har ført til at flere av byens kunstnere har mistet tilliten til prosjektet.

– Paasche har skissert at man begynner på scratch, så det må jo bety at man begynner på nytt. Kultimathule har samlet brukt over 5 millioner kroner fra fylket og kommunen på svært lite. Hovedparten av pengene er fra utviklingsarbeidet rundt en kunsthall, sier Nygård.

Om kunsthall og de andre fire delprosjektene disse 5 millionene kronene skal fordeles til, mener han det heller ikke forelegger noen konkrete resultater.

Kommunen opplyser derimot om en sum på 600.000 kroner har blitt brukt på kunsthall-prosjektet.

Rådgiver Kjersti Lerseth i Trondheim Kommune, har selv tatt aktivt del i Kultimathule-prosjektet.

– Jeg tror et hvert utviklingsprosjekt som er så omfattende vil koste, så jeg har ingen problemer med å forsvare pengebruken. sier Lerseth.

Ineffektiv gruppe

Artscene, som har vært en aktiv bidragsyter i kunsthall-debatten. er av de som mistet tilliten til prosjektet.

– Det har vært for mye prat, og for lite resultater, sier redaksjonsjef Nygård.

Hovedkritikken til Kultimathules initiativ har ligget i mangel på forankring i fagmiljøet.

– Gjennom hele prosessen har innspill fra fagpersoner blitt ignorert, dersom det ikke passet bestillingen fra kommunen og fylket. Kultimathule var et spill for galleriene, sier Nygård.

Han mener det er betenkelig at flere av de samme som satt i faggruppa for kultimathule, igjen har blitt satt til å utarbeide prosjektet.

– Kultumathule var en ineffektiv gruppe som manglet en idé og klare visjoner for hva en kunsthall skulle være. Nå har man innsatt mange av de samme som hadde en finger med i spillet, sier Nygård.

Han mener at man begynner på nytt viser hvilken fiasko Kultimathule har vært.

– Det vil være rart om ikke denne uforsvarlige pengebruken får noen form for konsekvenser for de som initierte den. sier han.

Rådgiver Lerseth poengterer at Kultimathule var en fase med idéutvikling, der man jobbet sammen med å samle inn materiale og definere en kunsthall.

– Fasen man er inne i nå er konkretisering, sier Lerseth.

Hun har ingen sterke formeninger om at tilliten i fagmiljøet har blitt svekket.

– Jeg tenker at så lenge det er en interesse for en dialog og planer for en kunsthall, så er det det som teller, sier Lerseth.

Nye møter

I kjølvannet av en kritisk artikkel skrevet av AST, initierte direktør Suzette Paasche ved MiST til et møte med Artscene Trondheim, som redaksjonen avfeide. Redaksjonens sjef Nygård mener det er viktigere å ha en offentlig diskusjon enn private møter og telefonsamtaler.

– Grunnen til at vi avfeide det private møtet med Suzette Paasche var at vi ønsket å holde debatten i offentligheten, og heller ikke ville komme med gratis rådgiving. Jeg har inntrykk av at de forsøker å dysse det ned, men det er feil å gjøre nå, forteller Nygård.

Direktør Suzette Paasche avfeier noe forsøk på å dysse ned debatten.

– Det er faktisk vanlig å ringe å snakke sammen på telefon i arbeidslivet. Det jeg spurte om var om Artscene ønsket et møte med meg alene og ikke med de tidligere deltakerne i prosjektet. Det er noe annet – ikke privat, men i kraft av min funsksjon, sier Paasche.

MiST-direktør Paasche ønsker nå å starte med blanke ark, og inviterer til en ny runde, og ønsker å gå i dialog med kunstmiljøet, forteller MiST-direktøren.

Redaksjonssjef Nygård mener det er bra at man begynner på nytt, men frykter overstyringen som fant sted under Kultimathule.

– Prosjektet var underlagt mange føringer fra kommunen og fylket.

Suzette Paasche bekrefter at det igjen vil bli lagt føringer fra øvre hold, men poengterer at dette er naturlig.

– At vi skal jobbe med å få til en kunsthall i Trondheim er besluttet av Trondheim kommune – det er altså politisk forankret i et bystyrevedtak. Da er det faktisk ikke så merkelig at det ligger føringer fra kommunen på det arbeidet som skal gjøres, sier hun.

Powered by Labrador CMS