
Mitt piratskip er lastet med fyllmasse
This is Our Psychopedia! består stort sett av fyllmasse, men viser likevel at Pony the Pirate har potensiale, mener vår anmelder.
THIS IS OUR PSYCHOPEDIA! – PONY THE PIRATE – SONY MUSIC NORWAY
Pony the Pirate kan smykke seg med tittelen «Årets Urørt 2009», og singlene «Psychopedia», «Sing» og «Walk the Shame» har allerede blitt hyppig spilt på radio den siste tiden. Det åtte manns sterke indiepoporkesteret har dermed etablert seg godt i eteren før de nå synger inn det nye året med sitt debutalbum This is Our Psychopedia! .
Å følge Pony the Pirate gjennom en hel skive fortoner seg dessverre som en noe skuffende affære. Med tre sterke singler i bagasjen viser de tydelig potensiale, men det er hovedsaklig de nevnte singlene som virkelig utmerker seg. De øvrige sporene føles hakket mer anonyme, og langt fra like fargerike og fengende.
På sitt beste viser bandet seg som en energisk og kreativ gjeng. Sammen skaper de en fyldig og velprodusert «wall of sound», krydret med sporadiske gjestevisitter av blant annet trompet og synthsaksofon, noe som resulterer i et ganske spenstig lydbilde. Tidvis stråler det av oppfinnsomhet og spilleglede, og innehar klare referanser til for eksempel Arcade Fire.
Dessverre er piratene langt mindre minneverdige enn sine inspirasjonskilder. I den godt tilgrodde floraen av band innen samme sjanger stikker de seg så vidt ut med dette albumet. Men der man gjerne ønsker at de fleste av de tilsynelatende identiske indiebandene fordufter fortest mulig etter sine 15 minutter i rampelyset, gir Pony the Pirate som sagt inntrykket av å kunne tilby et mer lovende bidrag til det musikalske landskapet.
This is Our Psychopedia! er på ingen måte en plate som finner opp kruttet på nytt, eller i hele tatt engasjerer noe særlig, men selv på sitt mest forglemmelige og tannløse er den temmelig lyttervennlig. Selv når det blir kjedelig og monotont, er platen til en viss grad melodiøs og småfengende. Om det betyr at skiva vil kunne vokse på en over lengre tid er vanskelig å si, og man må nesten spørre seg om det er verdt innsatsen. Jeg er mer interessert i å legge denne bak meg, og vente spent på andreskiva.
Pony the Pirates debutalbum består dessverre stort sett av anonym fyllmasse, men demonsterer likevel bandets potensiale.