KANDIDATENE: (f. v.) Silje Helene Waagaard, Michael Johansen, Johanne Marie Iversen, Tina Melfjord, Karl Finsås, Anne Barsnes, Vilde Coward, Gaute Aasen Slinde og David Leiva.

Dette er årets styrekandidater

Kandidatene til NTNU-styret er til forveksling like i sine meninger.

Publisert Sist oppdatert

To seter i NTNU-styret skal fylles når styrevalget starter den 19. mars. Det er totalt ni studentkandidater som stiller til valg: fem kvinner og fire menn. Én mann og én kvinne skal velges inn når valget avsluttes 26. mars.

Studentrepresentantene som blir valgt er fullverdige medlemmer av styret. Stillingen er en tredjedel av en heltidsstilling, samtidig som representanten blir tilbudt en konsulentstilling fra Studenttinget for å fylle de resterende to tredjedelene. Dermed blir det mulig for representantene å drive med studentpolitikk på heltid om de ønsker det.

Stor spredning

Sittende styrerepresentant Sverre Lindseth mener det er positivt at et høyt antall kandidater vil stille til valg, og påpeker mangfoldet de representerer.

– Av de ni kandidatene er det fire fra hvert av Dragvoll- og Gløshaugen-miljøene, i tillegg til èn fra institutt for medisin. Det viser at det finnes engasjement på alle campuser, sier han.

Ved tidligere styrevalg har oppslutningen vært lav, selv om fjoråret bød på rekordhøye 20 prosent. Lindseth håper bredden blant årets kandidater kan bidra til enda høyere oppslutning i år.

– Forhåpentligvis får vi flere velgere som er jevnt fordelt over alle campusene, sier han.

Kjenner NTNU best

Selv om den lave valgdeltakelsen kan vitne om manglende informasjon eller likegyldighet fra studentes side, påpeker Lindseth viktigheten av å ha studentrepresentanter i styret.

– Det er studentene som kjenner studentmiljøet best. Derfor er de ofte best forberedt til styremøter og sitter med mest kunnskap, sier han.

Ledelsen ved NTNU består av et mangfold av beslutningsnivå og -prosesser, og vedtak kan ofte ta lang tid å gjennomføre. Lindseth mener at den jobben studentrepresentantene gjør, ikke alltid er like lett å synliggjøre.

– Tiltak som åpnes for debatt, blir gjerne ikke innført før neste valgperiode, sier han.

Bedre og bedre studiekvalitet?

På kandidatenes ønskelister for fremtiden er det bred enighet om blant annet nytt idrettsbygg, utvidelse av Dragvoll og modernisering av den tradisjonelle eksamensformen. I tillegg er «bedre studiekvalitet» et overordnet mål for de fleste.

– Selv om hjertesakene kan ligne på hverandre, er de forskjellig på detaljnivå. Hva hver enkelt kandidat legger i ordene «bedre studiekvalitet» kan variere veldig, sier Lindseth.

Han forteller at alle kandidatene vil være å finne på stand, åpne for spørsmål, i den kommende uka.

– Selv om styrerepresentantene offisielt sett står på egne ben, taler de i praksis studentenes sak, sier Lindseth.

Dette er kandidatene:

1. Hvem er du?

2. Hvilke saker vil du jobbe for i styret?

Michael Johansen

1. Jeg går informatikk på Gløshaugen, og har tidligere studert psykologi på Dragvoll. Jeg var leder av linjeforeningen Online i to år og økonomiansvarlig i ett år. I høst var jeg en av initiativtakerne for «PC på eksamen»-kampanjen, som jeg fortsatt er engasjert i. Andre verv jeg har hatt er undervisning- og studentassistent på NTNU, redaksjonsmedlem i Psykologisk Tidsskrift på Dragvoll og prosjektleder og styremedlem i Røde Kors Ungdom.

2. Jeg kjenner de sosiale og faglige utfordringene på NTNUs to største campuser.

Foto: Åsa Snilstveit HoemMichael JohansenSamarbeid med linjeforeningene: NTNU skal anerkjenne, støtte og gi grobunn for linjeforeningene.

Undervisningskvalitet: Forbedre forelesninger, både med tanke på pedagogikk og undervisningsform. PC på eksamen bør være mulig for alle som ønsker det, og det bør innføres grundigere evaluering av emner.

Nytt idrettsbygg: NTNU bør i samarbeid med SiT og NTNUI bygge et tredje idrettsbygg på Lerkendal.

Utvidelse: Man bør snarest mulig få et nybygg på Dragvoll.

Tina Melfjord

Foto: Åsa Snilstveit HoemTina Melfjord1. Jeg går nå andreåret på en bachelor i Europastudier med fremmedspråk engelsk. Ved siden av studiene er jeg fakultetstillitsrepresentant i Studentrådet HF og representant i Velferdstinget. Gjennom dette og tidligere erfaring i studentdemokratiet har jeg nå lyst til å kunne jobbe med studentpolitikk på heltid, og brenner for at alle studenter skal få den samme gode opplevelsen jeg har som student ved NTNU.

2. Eksamensformer: Studentenes behov er forskjellige, en eksamen som teller 100 prosent av totalkarakteren viser ikke studentenes kompetanse godt nok. I tillegg krever ulike fagområder ulike eksamensformer.

Arbeidslivsrelevans: Mange studenter er ikke klar over sin egen kompetanse og arbeidslivsrelevans. Jeg vil jobbe for at studenter ved NTNU skal føle at de har dette etter endt studie.

Nybygg på Dragvoll: Kapasiteten på Dragvoll er sprengt når det gjelder lesesaler og undervisningsarealer, og nybygg på Dragvoll er derfor nødvendig.

Vilde Coward

1. Jeg kommer fra Oslo, er 22 år og studerer statsvitenskap. Sommeren 2011 fullførte jeg en bachelorgrad i sosialantropologi. Jeg har studert i snart fire år, og har god innsikt i hva som bør forbedres og endres ved NTNU. Jeg har mye politisk erfaring fra mitt engasjement i AUF og Velferdstinget, og kombinert med studier i statsvitenskap har jeg god politisk kunnskap. Jeg har sittet som nestleder i Kulturstyret i Velferdstinget, og har god erfaring og kjennskap til organisasjonsarbeid gjennom Studentersamfundet og Leger Uten Grenser.

Foto: Åsa Snilstveit HoemVilde Coward2. Studentfrivillighet: Mer fokus på studentfrivilligheten, økte bevilgninger, og mer samarbeid mellom NTNU og de forskjellige arenaene, som for eksempel Samfundet.

Arbeidsrelevans: Legge til rette for samarbeid med mindre og lokale bedrifter slik at man allerede på bachelornivå får muligheten til å bygge opp kjennskap til arbeidslivet.

Rettigheter: Studenter som ikke får fullført studier på normert tid grunnet psykisk helse, mangler rettigheter. Jeg ønsker at disse skal slippe å bekymre seg for studielån og hastverk med å fullføre studier.

Karl Finsås

1. Jeg er 24 år, studerer samfunnsøkonomi og har bodd i Trondheim i snart fem år. Jeg har også studert statsvitenskap og gått et år på Trondheim Økonomiske Høgskole. Gjennom denne utdanningen har jeg fått kjennskap til fagområder som organisasjonsteori, strategi, ledelse og budsjettering, noe som kan komme godt med i et styreverv. Jeg har engasjert meg gjennom verv i linjeforeningen, studentfotballen og som instituttillitsvalgt. I tillegg til dette har jeg jobbet ved siden av studiene.

Foto: Åsa Snilstveit HoemKarl Finsås2. For meg er det viktigste at jeg skal kunne bidra positivt og konstruktivt som medlem i styret. Men jeg vil også dra fram noen saker jeg ønsker å jobbe ekstra med i det kommende året:

Rådgivningstjenesten: Det bør være lettere for studenter å få den rådgivning de trenger, blant annet med tanke på utveksling.

Undervisningen: Det må gjennomføres tiltak som øker kvaliteten på undervisningen ved NTNU.

Alternative vurderingsformer: Det er ikke alle fag som passer til en 100 prosent skriftlig eksamen.

Silje Helene Waagaard

1. Jeg er 26 år, kommer fra Hønefoss, har en bachelor i biologi fra NTNU og tar nå en master i fysiologi ved NTNU og SINTEF. Jeg har vært aktiv i studentdemokratiet ved NTNU, med verv som tillitsvalgt ved Fakultet for naturvitenskap og teknologi (NT) og Institutt for biologi, representant i studenttinget og delegat til Landstinget til Norsk studentunion (nå NSO). Jeg har også vært leder for studentgruppen til fagforeningen Naturviterne i Trondheim i 2009, og leder for karrieredagen Realfagdagen 09.

Foto: Åsa Snilstveit HoemSilje Helene Waagard 2. Jeg ønsker tiltak for å oppnå bedre undervisning med pedagogisk kompetanseheving. Rådgivning og veiledning trenger også et løft for å hindre uønsket frafall og fremme riktig karrierevalg. Jeg ønsker også å arbeide for at prosjektet «studenter inn i forskning» prøves på flere fakultet. Å bruke studenter som forskningsassistenter er utrolig spennende, og vil øke studiekvaliteten. Jeg ønsker flere lesesalplasser på campus, fordi det er for få med hensyn til den voksende studentmassen.

Anne Helene Barsnes

1. Jeg er 20 år gammel, og går 3. klasse på industriell kjemi og bioteknologi. Siden høsten 2011 har jeg vært tillitsrepresentant for NT-fakultetet. Her har jeg jobbet tett opp mot fakultetsledelsen, instituttene og studentdemokratiet. I tillegg har jeg engasjert meg i Samarbeidsforums aktiviteter og i Tekna Studentene. Tillitsvervene har vist meg hvor artig og viktig det er å engasjere seg.

Foto: Åsa Snilstveit HoemAnne Helene Barsnes2. Dagens utveksling er preget av et kronglete og komplisert regelverk. En synligere prosess, en liste over forhåndsgodkjente emner og flere fagspesifikke utvekslingsavtaler er nødvendig.

Vi studenter tilbringer mye tid på lesesalen. Jeg ønsker å få studieseksjonen og fakultetene til å gå gjennom alle studentarbeidsplasser og bedre kvaliteten.

Jeg vil styrke NTNUs tilbud om forelesninger i de grunnleggende emnene på nett. Å kunne tilby alternative læringsmetoder er med på å styrke det potensielle læringsutbyttet til studentene.

Gaute Aasen Slinde

1. Jeg studerer 4. klasse bygg- og miljøteknikk med fokus på konstruksjonsteknikk. Som person er jeg allsidig, med et bredt interessefelt og engasjement. Jeg har et blikk for det større bildet, og har evne til å sette meg inn i en motpart sine meninger. De som kjenner meg karakteriserer meg som engasjert, tillitsvekkende og initiativrik, egenskaper jeg kommer til å dra nytte av i styrearbeidet. Siden høsten 2009 har jeg vært engasjert som studentkontakt i Tekna Studentene, og jeg sitter nå i det nasjonale styret for organisasjonen.

Foto: Åsa Snilstveit HoemGaute Aasen Slinde2. Jeg er opptatt av at undervisningskvaliteten ved NTNU må bli bedre. For ofte har jeg kommet ut fra en forelesning og følt jeg ikke har lært noe. Det er noe NTNU ikke kan være bekjent med. De pedagogiske evnene og engelskkunnskapene til foreleserne må styrkes. Videre må frafallet ved NTNU minskes og tiltak som for eksempel veiledningstjenesten ForVei bør styrkes for å oppnå nettopp dette. Jeg vil at studentenes stemme skal bli hørt, og jeg kommer derfor til å jobbe aktivt for et godt samarbeid i studentdemokratiet.

David Zhu Leiva

1. Jeg studerer industriell økonomi og teknologiledelse, med energi og miljø som teknologiretning. Jeg har vært fast representant i Studenttinget NTNU i 2011 og 2012, og er også med i NSOs faglige komité for økonomisk-administrative fag. Av andre faglige erfaringer har jeg vært studentassistent i IT Grunnkurs. Jeg setter studentfrivillighet høyt, og etter UKA-11 forstår jeg at studentene kan få til utrolig mye ved siden av studiene.

Foto: Åsa Snilstveit HoemDavid Zhu Leiva2. NTNU ønsker å bli internasjonalt fremragende innen 2020, men for å oppnå dette må tiltak settes i verk nå.

Veiledning: ForVei til alle NTNUs studenter. Dette er et viktig tiltak mot frafall, alle burde få tilbudet, ikke bare de «rette» fakultetene.

Forelesningskvalitet: NTNU bør legge mer til rette for å forbedre læringsutbyttet av forelesningene. Forelesernes pedagogiske evner bør også løftes.

Lesesalplasser: Bygningsmassen må økes for å holde følge med behovet som oppstår når stadig flere studenter tas opp.

Johanne Marie Iversen

1. Jeg er 22 år og kommer fra Bodø. Jeg går profesjonsstudiet i medisin med forskerlinjen. Jeg har vært tillitsvalgt i Studentrådet DMF siden januar 2009, vært studentrådssekretariatsleder og blitt valgt som fakultetstillitsrepresentant to ganger. Jeg har hatt styreverv i organisasjoner tilknyttet medisinstudiet, og jobber med utdanningskvalitet på DMF. Ellers jobber jeg med rekruttering til hele NTNU.

Foto: Åsa Snilstveit HoemJohanne Marie Iversen2. Min hovedkampsak er at undervisning skal være viktig for NTNU, og at vitenskapelig ansatte ikke bare skal bedømmes etter forskningsproduksjon. I tillegg synes jeg NTNU bør vurdere nye undervisningsformer, og at vitenskapelig ansatte bør testes pedagogisk. Studenter skal involveres i forskning, og det bør etableres flere forskerlinjer, det gir studenter mulighet til å fordype seg innenfor et interesseområde. En tredje kampsak er nybygg på Dragvoll. Med økte inntaksrammer trenger vi større areal.

Powered by Labrador CMS