
Folk flest fornøyd med It's Learning
Men ikke mange nok. NTNU jobber med å forbedre systemet.
NTNU presenterte torsdag resultatene fra spørreundersøkelsen som i april i år lå oppe på universitetets internsider. Undersøkelsen var et ledd i arbeidet med å kartlegge studenter og ansattes forhold til og bruk av det nettbaserte studiestøttesystemet It's Learning.
Flest er tilfreds
It's Learning har pådratt seg et lite fordelaktig rykte, og det kan virke som om svært mange er kritiske til systemet. Konsulentfirmaet Rambøll Management, som står bak spørreundersøkelsen, konkluderer i sin rapport det motsatte: 56 prosent av studentene og 57 prosent av de ansatte som har besvart undersøkelsen, sier at de er tilfreds med It`s Learning. Rambøll slår likevel fast at denne majoriteten ikke er klar nok.
Tilfredsheten varierer stort avhengig av fagområde. For eksempel oppgir en tredjedel av de som studerer realfag og teknologi eller musikk og billedkunst at de er misfornøyde med den generelle brukeropplevelsen. Derimot er det ved samfunnsvitenskapelige og humanistiske studier kun 10 prosent eller færre som er utilfreds.
Rambøll tror at denne forskjellen kommer av at de ulike studielinjene bruker systemet forskjellig, men også at brukerkompetansen kan gi utslag. Realfag- og teknologistudentene anses å ha høyere kompetanse og dermed høyere krav til systemet, og dette kan være grunnen til at de utviser større misnøye enn andre.
DEBATT: Er du fornøyd med It`s Learning?
Bra utgangspunkt
Utover dette inneholder rapporten få overraskende resultater.
– Det er ikke noe nytt eller revolusjonerende. Men vi er fornøyd, fordi denne rapporten hjelper oss å sortere det vi visste fra før, sier seniorrådgiver Kirsti Rye Ramberg for Utdanning og læringskvalitetsstaben ved NTNU.
NTNU vil nå arbeide mot å forbedre og tilpasse systemet. Ramberg sier at rapporten ikke er tilstrekkelig for det formålet, men at den gir et bra utgangspunkt for fremtidig arbeid.
– Rapporten er utarbeidet av et konsulentfirma som har sett på dette med «utenfra-øyne», noe vi trengte. Vi kan aldri få en fullstendig oppskrift fra en sånn rapport. Nå må vi på de administrative og faglige nivåene se om systemet er noe for oss, hva vi skal gjøre i praksis og hvordan vi skal implementere det, sier hun.
Oppgradert versjon
Direktør Nils Viken i selskapet It's Learning var også til stede på presentasjonen. Han medga at systemet ikke var det beste alternativet i alle situasjoner, og at en ny versjon derfor var blitt lansert. Denne skal gi mulighet til å samkjøre med andre, kanskje mer relevante, systemer. Ramberg forteller at NTNU vurderer å oppgradere til dette.
– Det foregår nå forsøk på NTNU på å finne ut hvordan vi skal koordinere og gi god utdanning, og dette er et av initiativene. Det er iimidlertid ingen som vet hvordan det vil se ut, da dette fortsatt er oppe til drøfting, sier hun.