Arkivfoto

Inngangsport til forskningen

Siden i høst har sivilingeniørstudenter ved NTNU jobbet som forskere på deltid gjennom pilotprosjektet «Studenter inn i forskningen». Prosjektet har vist seg å være en suksess.

Publisert Sist oppdatert

Med inspirasjon fra Massachusetts Institute of Technology har enkelte ingeniørlinjer ved NTNU startet et pilotprosjektet kalt «Studenter inn i forskningen». Idéen er at studenter allerede i 1.- 3. klasse på NTNU skal få muligheten til å være med på forskningen som foregår ved de ulike instituttene.

Sondre Gjengedal, student og en av initiativtakerne til prosjektet, sier at målet er å synliggjøre hvordan det studentene lærer er relevant for arbeidslivet.

– Mange studenter etterspør den praktiske verdien av det vi lærer på NTNU, sier han.

Gjengedal håper forskningsarbeid vil oppleves som meningsfylt og at det dermed vil gjøre studentene enda mer engasjerte i studiene.

Som forskerassisten skal studentene jobbe cirka 100 timer i semesteret, tilsvarende en studentassistentjobb, og de får lønn på lik linje med andre studentassistenter.

Smaken på forskning

Ivar Urdalen går Bygg- og miljøteknikk og er en av studentene som jobber som forsker på deltid. Han forteller at det er interessant å få prøve seg som forsker med tanke på arbeidslivet som venter.

– Det er en god inngangsport til forskningsverdenen. I og med at det ikke skrives bachloroppgave på sivilingeniørstudiene er det fint å få innsikt i forskning før det skal skrives masteroppgave, sier han.

Han legger til at en annen fordel er at han får bli litt kjent med professorene på instituttet. Også Gjengedal legger også vekt på kontakten som opprettes mellom de ulike nivåene i fagmiljøet.

– Kontakt mellom studenter, veiledere og ansatte på instituttene er gull verdt, sier Gjengedal.

Utbytte også for fagmiljøet

Gjengedal mener at også fagmiljøet vil ha positivt utbytte av dette prosjektet, i og med at NTNU stadig ønsker flere forskere.

– En slik jobb vil også kunne gjøre at flere vurderer en akademisk karriere som forskere, og dette er absolutt noe NTNU kan tjene på, sier han.

Dekanus Ingvald Strømmen ved Fakultet for ingeniørvitenskap og teknologi bekrefter dette på sin blogg. http://www.forskning.no/blog/ingvaldstrommen/316434

– Vurderingen av prosjektet så langt er lovende og synes å fatte interesse ved andre deler av NTNU, skriver han.

Han skriver at prosjektet også er presentert for studentrepresentanter i styrene ved andre norske universiteter.

– Reaksjonene var også her positive. Kanskje vil flere institusjoner og faggrupper som har mulighet og interesse for det prøve ut ordningen, spør han.

Powered by Labrador CMS