
Jenteøkning på Gløshaugen
Fra høsten kan hver tredje sivilingeniørstudent være jente.
Ferske tall fra Samordna opptak viser at sammenliknet med i fjor hadde 12,84 prosent flere jenter satt på fem-årige masterstudier i teknologi som sitt førstevalg.
Det faktiske antallet er 870 jenter. I 2005 var antallet kun 416 jenter, skriver tu.no.
– Erfaringsmessig har de jentene som søker seg til disse utdanningene svært gode karakterer, så med en kvinnelig søkerandel på 26 prosent, kan hver tredje student som får plass på masterprogrammene i teknologi i høst, være jente, sier NTNU-rektor Torbjørn Digernes i en pressemelding.
Formidabel utvikling
Rektoren er svært fornøyd med økningen sammenliknet med tallene fra 2005.
– Vi har hatt en økning i kvinnelige søkere på godt over hundre prosent. Dette er en formidabel utvikling, som har sammenheng med en bevisst og solid satsing gjennom flere år, både fra NTNU og andre gode krefter, sier Digernes.
Økning jevnt over
Søkertallene til NTNU økte med 9,92 prosent fra i fjor til i år, viser tall fra Samordna opptak.
11.637 søkere satte i år NTNU på førsteplass på søknadsskjemaet. Aldri tidligere har antallet vært høyere enn 11.000 søkere, skriver tu.no