
Kronprinsen åpnet ISFiT
... og ble invitert til både Vest-Sahara og Egypt.
Selv om den offisielle åpningseremonien finner sted først på lørdag, markerte det kongelige besøket i Storsalen starten på årets ISFiT.
Hans Kongelige Høyhet Kronprins Haakon Magnus påpekte at selv om han har avsluttet sine studier, anser han seg selv som «en student av livet». Dette i tråd med hans forrige besøk ved Samfundet da han åpnet talen sin med ordene «Ærede Storsal. Mitt navn er Haakon, og jeg er medlem».
Global verdighet
Fokuset for fredagens Samfundsmøte var verdighet, og Kronprinsen åpnet det hele med en treffende tale der han trakk frem den uavhengige og ideelle organisasjonen «Global Dignity», som han selv var med å stifte i 2006.
Global Dignity arbeider hovedsaklig med å arrangere «Dignity Days» på skoler rundt om i verden, og kronprinsen kunne stolt vise en kort film som skildret det gode arbeidet organisasjonen foretar seg.
Prosjektleder Thomas Horne fra Global Dignity Norge tok etterhvert over showet og inviterte til diskusjon rundt det omfattende begrepet verdighet. Synonymer som «respekt», «ære», «integritet» og «ansvarlig stolthet» ble fremhevet av et engasjert publikum.
Stående invitasjoner
De omlag 400 oppmøtte, hvorav mesteparten var ISFiT deltakere, ble også oppfordret til å fortelle sine egne historier knyttet til begrepet under workshoppen etter møtet. Tretten internasjonale ISFiT deltakere tok så plass på scenen og ventet sin tur.
Den første som kom til ordet var, til stor overraskelse, vinneren av Studentenes Fredspris fra 2009, Elkouria Rabab Amidane. Hun fortalte kort og intenst om sitt arbeid som aktivist, og om brutale voldshandlinger og tortur foretatt av det Marokkanske politiet.
Deretter benyttet Amidane anledningen til å henvende seg direkte til Kronprinsen og inviterte ham til det okkuperte hjemlandet hennes Vest-Sahara.
Etter flere rørende og oppsiktsvekkende historier var blitt fortalt, var det en ung mann fra Egypt som kom til ordet. Han hevdet ambisiøst at når han kom tilbake til Egypt skulle han opprette en organisasjon tilsvarende Global Dignity, og fulgte deretter Amidanes eksempel og inviterte Kronprinsen til å besøke ham i Egypt.
Den reisevante Kronprinsen kom ikke med noe svar på hverken av invitasjonene, men ga de begge en god applaus. Og skal vi tro folkemunne er jo det å tie synonymt med å samtykke.