GIKK INN FOR SILING: Leder Per Martin Sandtrøen og Studenttinget ønsker heller å bruke alternative metoder framfor å ta et søkergebyr fra utenlandske studenter som ønsker seg til NTNU.

Likevel ingen søkeravgift

Studenttinget stemte mot eget forslag.

Publisert Sist oppdatert

Etter at Sverige innførte studieavgift er Norge nå eneste industriland som tilbyr gratis utdanning til alle.

– Bare fra i fjor til i år økte søknadsmengden med 40%, sier leder for STi Per Martin Sandtrøen.

Hjelp heller NTNU-studenter

I år mottok Internasjonal Seksjon ved NTNU 11 000 søknader til masteropptak. Av de 11 000 hadde kun 4000 de formelle kvalifikasjonene til å ta en master.

– Det betyr en hel del arbeid med å behandle søknader for å finne ut hvorvidt folk har godkjente bachelorgrader eller ikke. Dette er tid som heller burde vært brukt på å hjelpe studenter ved NTNU som vil på utveksling, sier Sandtrøen.

Istedenfor å kreve penger av studentene for å søke, vil Studenttinget at det skal opprettes et nasjonalt opptakskontor.

– Dette vil lette arbeidsprosessen mye, siden de fleste som søker ved NTNU gjerne søker ved flere av landets universiteter i samme slengen. Så istedenfor at den enkelte søknad blir behandlet ved alle stedene, vil dette kun gjøres ett sted, og de som er kvalifiserte vil bli sendt videre til de enkelte universitetene, forteller han.

Silingsmetoder

Sandtrøen mener man også bør se på alternative silningsmetoder.

– Man bør kunne sette krav til for eksempel engelskkunnskaper og karakterer, slik at et nasjonalt opptakskontor vil kunne sile ut ukvalifiserte søknader, og arbeidsmengden ved Internasjonal Seksjon dermed lettes, sier han.

Powered by Labrador CMS