
– NTNUs ambisjoner er urealistiske
Styremedlem og professor Helge Holden mener NTNU må senke ambisjonsnivået når en revidert strategiplan skal legges fram i desember.
Strategiplanen «Internasjonalt fremragende» fra 2006 har som mål å gjøre NTNU til et av verdens beste universiteter innen 2020. I desember i år skal planen revideres. Styremedlem og professor Helge Holden mener universitetet må legge seg på et lavere ambisjonsnivå for å kunne lykkes, og at resten av styret har vært for rause med honnørordene.
– Vi må være mer realistiske. Planen som ble lagt frem i 2006 var nok litt naiv. Ord kommer ofte lettere enn handling, sier Holden. Han understreker likevel at et universitet er nødt til å ha noe å strekke seg etter.
– Naturligvis skal NTNU ha ambisjoner, men målene kan ikke være uoppnåelige. Det vil bare være demotiverende, tror han.
– Sats på bredde
Holden etterlyser en dypere forankring på enhetsnivå, og understreker at alle fagmiljøer må involveres når planen skal revideres.
– Vi må spørre oss selv hvordan hvert enkelt fag kan bli bedre, og sørge for at ingen henger igjen. Selvfølgelig skal vi fortsette å satse på det vi allerede er gode på, men vi kommer først og fremst til være et breddeuniversitet, og vi skal være et godt breddeuniversitet, uttaler Holden.
NTNU har tidligere fått svært gode evalueringer gjort av Forskningsrådet, først og fremst innen naturvitenskap og teknologi. To av forskningsgruppene ved Institutt for fysikk fikk nylig betegnelsen «utmerket», og regnes som ledende internasjonalt. På andre områder er det fortsatt rom for forbedringer. Holden er selv professor i matematikk, og ønsker større rom for innspill og synspunkter fra forskerne, innen alle fagfelter.
– Vi som forskere må føle at vi bidrar, og at våre innspill blir hørt. Målene skal være ambisiøse, men altfor høye mål vil kun virke mot sin hensikt, sier han.
Ikke økonomiske årsaker
Nylig ble det varslet kutt i budsjettene ved NTNU. Rektor Torbjørn Digernes fortalte til Adresseavisen at universitetet lenge har hatt sparekniven på strupen. Holden avviser at dette er årsaken bak hans uttalelser om den nye strategiplanen.
– Vi opererer innenfor de samme budsjettrammene som før. Men per dags dato er verken de økonomiske eller menneskelige ressursene våre tilstrekkelige til å kunne oppfylle målene som er satt, sier han.
– Det er viktig med en god og klar prosess frem til desember, slik at vi kommer frem til realistiske målsetninger, sier Holden.
Omfattende prosess
Holden får støtte av prorektor og styremedlem Kari Melby.
– En strategiplan skal være ambisiøs. Samtidig må den også være realistisk, slik at det er mulig å nå målene, sier hun.
Nytt styremøte skal avholdes torsdag 18. mars. Det er starten på en svært omfattende prosess, og Melby presiserer at styret skal sørge for å få strategiplanen på rett kjøl.
– Alle skal involveres, både instituttene, fakultetene og studentene. Vi i styret skal legge rammene, men samtidig er det er umulig for oss å spå resultatet, sier Melby.