
Protesterer mot aldersgrensen
Facebookgruppa «GI OSS SAMFUNDET TILBAKE!» har fått over 1800 medlemmer.
– Ingen vei tilbake, sier Samfundet-lederen.
Tekst: Eline Sommerstad, Karoline Guren
«Til helvete med alle studenter som vil ødelegge for oss! Ha dere bort i fra T-Town», skriver et opprørt medlem av gruppa «GI OSS SAMFUNDET TILBAKE!» på Facebook.
Samfundets styre har vedtatt at det vil bli 20-års aldersgrense på det runde røde fra og med 30. oktober, og reaksjonene er mange.
«Folk over 20 har inngang på dem fleste utesteda i Trondheim, oss under har, unnskyld: HADD bare Samfundet. Takk for å husk på koss det sjøl va å vær 18. SINNA!!!!!!!» og «Det som kommer til å skje er at samfundet blir åpnet for oss igjen. De kommer aldri langsiktig å tjene på å gjøre det til 20-årsgrense», er andre kommentarer fra debattantene på gruppa.
Flere hjemmefester
– Nå finnes det kun ett utested for oss under 20, noe som fører til at det blir flere hjemmefester, og det frister ikke noe særlig når man er 18 år og myndig. Jeg ser ikke helt problemet med at tredjeklassinger og folk som tar seg et friår ikke kan menge seg med studentene på Samfundet, sier Mari Magnussen Landsem (17), som administerer Facebook-gruppa «GI OSS SAMFUNDET TILBAKE!».
Foto: VIL PÅ SAMFUNDET: Kristine Eid og Mari Magnussen Landsem har opprettet Facebook-gruppa «GI OSS SAMFUNDET TILBAKE!» (Foto: Stian Mathisen)Hun synes det er trist at det finnes noen som lager bråk, men mener det er feil å skjære alle over en kam. I følge Landsem er det ikke nødvendigvis kun atten- og nittenåringer som står bak slik oppførsel.
«Tror itj det blir særlig hyggelig å komme på samfundet for studentan med det første, når masse sure 18-19åringer står utafor og spøtte på dem!!!!», skriver Gangstah på Under Duskens diskusjonforum.
Hva mener du om aldersgrensen? Diskuter saken her!
– Det er som sagt ikke mange år som skiller oss, og vi burde da kunne ha det gøy sammen, uten at noen av partene skal behøve å ekskludere den andre. Den beste løsningen er jo om vi klarer å feste i fred sammen, sier Landsem.
Ser poenget
Hun tror Samfundet vil tape på den nye ordningen.
– Jeg tviler på at det vil komme like mange nye studenter, som det har vært skoleelever tidligere. Det er ikke ene og alene vår aldersgruppe som skremmer vekk studentene fra Samfundet. Studentene vil fortsatt ha stedene i byen, som Gossip, Downtown, Crash og Rick's, som trekker dem vekk fra Samfundet, forklarer hun.
Landsem forteller at hun skjønner poenget med at Samfundet hovedsakelig er tenkt for studenter, men er likevel opprørt over situasjonen. Facebook-administratoren håper og tror det finnes flere engasjerte 18-åringer i Trondheim som er villige til å ta saken videre.
Etter at Facebook-gruppen ble opprettet 27. oktober, har over 1800 personer meldt seg inn, og tallene øker.
– Vi hadde selvfølgelig ikke forventet at gruppa skulle få så stor oppslutning, men vi er likevel ikke overrasket, forteller Landsem.
Uaktuelt å endre vedtaket
Leder Leiv-Erik Ødegaard ved Studentersamfundet er ikke overrasket over reaksjonene som har oppstått.
Saken fortsetter under bildet.
– Jeg skjønner at atten- og nittenåringene er frustrerte fordi de nå har et dårlig tilbud når det kommer til utesteder, sier Ødegaard.
– Er det en mulighet at Samfundet går tilbake til 18-års grense etter den store protesten?
– Nei, det er ikke aktuelt. Det kommer ikke til å skje noen endringer i nærmeste fremtid, Studentersamfundet skal først og fremst være for studenter, fastslår Ødegaard.