
Pudder under to fjøler
Trondheims mange skientusiaster er klare for en ny vinter, og ladet opp med den nye filmen Side by side.
Trondheims store skimiljø gleder seg til snøen atter legger seg på fjellene. Skal vi tro antall oppmøtte på Samfundet 11. oktober, blir det også noen studenter å se i løypene i år.
Hardt arbeid
Fri Flyt, som er Norges største ski– og friluftsmagasin, har siden 1998 hatt årlige turneer i Norge. 11. oktober gjestet turneen Samfundet, hvor hovedarrangementet var Field Productions nye film Side by side.
Even Sigstad er både kjører og co-produsent i Side by side
– Vi har et stort fokus på å lage filmer fra Norge og ønsker å lage vår egen ting, sier Even Sigstad.
Det tar rundt ett år å produsere en større skifilm som Side by side . Med andre ord hardt arbeid, men det er verdt det, skal vi tro Sigstad, som forteller om et bredt publikum.
– Norsk natur selger utrolig mye i utlandet, og spesielt det amerikanske publikummet ser på Norge som noe eksotisk, sier Even Sigstad.
Et av trekkplastrene i den nye filmen, er Aksel Lund Svindal, og Sigstad er kjempeglad for å ha ham med i filmen.
– Det er skikkelig kult å ha Aksel med på laget. Alle vet jo at han kan kjøre på ski, men det kanskje ikke alle vet, er at han er et råskinn også på storfjell og pudderkjøring, sier Sigstad.
Stort studentmiljø
NTNUI Telemark–Alpint er den største gruppa for skiinteresserte i Trondheim. med sine over 400 medlemmer. Nestleder Astrid O. Barland i Telemark–Alpint sier at skimiljøet i Trondheim er stort, noe oppmøtet under Fri Flyts visning på Samfundet bekrefter.
– Visningen vitner om at ski og snø interesserer studentene her oppe, nærmere 500 personer kom og ble begeistra, sier Barland.
Hun legger også til at det virket som om publikum koste seg og likte det de så.
– Stemningen var høy og det virket som om folk ble inspirert og gira foran en ny skisesong, sier Barland.
Barland mener også at beliggenhet til Trondheim er genial for snøhungrige studenter.
– Uansett hva du vil gjøre med ski på beina, er det stort sett ikke lenger enn et par timer til nærmeste skianlegg. I tillegg har NTNUI flere tilbud for «snøfikserte» studenter, sier hun.
– Vi er opp mot 80 personer på treningene hver mandag, sier Barland, og påpeker at det sosiale antagelig er det viktigste ved siden av skiiveren blant studentene.