TØFF HISTORIE: Nidal Hejazi forteller historien om da israelske styrker kapret båten deres.

Sterk lunsj

Gaza var tema under forrige Rød lunsj på Dragvoll.

Publisert Sist oppdatert

Nidal Hejazi fra den frivillige organisasjonen Free Gaza gjestet torsdag Rød lunsj. Der fortalte han historien om da nødhjelpskonvoiene på vei til Gaza i mai, ble angrepet av den israelske hæren.

Lunsjen er et tilbud fra Rødt NTNU, og et forsøk på å bidra til økt politisk debatt på universitetet.

Sterke bilder

Som en del av sin sterke historie, viste Hejazi en amatørfilm tatt av en aktivist da israelske styrker bordet skipet deres.

Filmen viste rolige tilstander på skipet før angrepene begynte, deretter israelere som tok seg ombord i skipet. En kunne høre skudd, og etterhvert se aktivister med blødende skuddsår bli tatt hånd om.

Ingen våpen ombord

Båten, som hadde hele 700 mennesker ombord, lå i internasjonalt farvann da den ble angrepet. For å beskytte seg, hadde aktivistene intet annet enn sine egne kropper.

– De første israelske soldatene som kom ombord på skipet ble overmannet. Kapteinen sa det var uaktuelt å ta dem som gisler, så soldatene ble sluppet fri og kunne svømme over til en annen båt. Våpnene deres kastet vi så i vannet, kunne Hejazi fortelle.

Aktivistene hadde lite å stille opp med mot israelerne, og måtte til slutt overgi seg. De ble deretter ført til Israel og kastet i fengsel. Her ble de forsøkt tvunget til å signere papirer skrevet på hebraisk.

– Vi fikk senere vite at papirene gikk ut på at vi samtykket til at vi hadde tatt oss inn på israelsk jord ulovlig, og godtok å eventuelt bli dømt for dette. De fleste nektet, og noen av oss ble slått og mishandlet, sa Hejazi til de oppmøtte.

Ny tur i anmarsj

Hejazi og resten av Ship To Gaza Norway er allerede godt i gang med å planlegge en ny tur til Gaza. Han presiser at de denne gangen vil være nøye på å ta sine forholdsregler.

– Vi skal kjøpe større og flere båter, og bare være nordmenn. Dette for å unngå den forvirringen som oppstod under forrige tur. Vi skal også sørge for å kunne forsvare båten vår om noe skulle skje. Men uten voldelig motsand, presiserte han.

Hejazi har derimot liten tro på fredsforhandlingene mellom Israel og Palestina.

– Nei, hele den situasjonen mellom de to landene og politikerne deres, ser jeg på som ganske håpløs, sa han.

Powered by Labrador CMS