
Tilfredstillende løsning
– Tidligere NTNUI- og UKE-styrer har ganske enkelt ikke hatt gode nok avtaler, sier UKE-sjefen om tidligere arrangement i Dødens dal.
– Tidligere NTNUI- og UKE-styrer har ganske enkelt ikke hatt gode nok avtaler for å regulere samarbeidet, sier UKE-sjef Tore Lie Falkenberg.
Dødens dal vil, som i tidligere år, være konsertarena når kulturfestivalen UKA sparkes i gang 6. oktober. UKAs bruk av Dødens dal har tidligere ført til konflikt mellom UKE-styret og NTNUI. I januar 2010, tre måneder etter UKE-arrangementet i 2009, kritiserte NTNUI UKA for manglende opprydding og omfattende ødeleggelser på anlegget.
– Det har erfaringsmessig vært dårlig oppfølging fra UKA tidligere år – med mange lovnader i forkant, men liten samarbeidsvilje når november kommer og teltet er borte, uttalte daværende NTNUI-leder Sjur Øyen til Under Dusken den gangen.
Nå er Lie Falkenberg og NTNUI-leder Jens Frogner imidlertid enige om at det har blitt utarbeidet en tilfredsstillende løsning. Også Studentsamskipnaden i Trondheim (SiT) er involvert i denne avtalen.
Nytt anlegg
Fredag 26. august åpner det nye idrettsanlegget i Dødens dal. Omtrent 7,2 millioner kroner har det kostet å oppgradere anlegget, som ifølge Frogner har vært i forfall siden 90-tallet. Lie Falkenberg forsikrer om at eventuelle skader vil bli rettet opp.
– Vi har ansvar for å gjøre sikringer på underlaget, med plater inne i teltet, og fiberduk på utsiden. Denne sikringen skal godkjennes av kvalifisert rådgiver. Hvis det likevel oppstår skader på disse delene av kunstgressmatten, skal UKA dekke dette med et tak på 50 000 kr, sier Lie Falkenberg, og legger til at UKA kun svarer til SiT når det gjelder det juridiske.
Prioriterte brukere
Også utenfor UKA er det stort press på å benytte seg av Dødens Dal. Selv om NTNUI ønsker at flest mulig skal få benytte seg av anlegget, påpeker Frogner at enkelte grupper vil være prioritert.
– I første omgang er banen forbeholdt NTNU-studenter, det vil si NTNUI-lag og linjeforeningslag, samt HiSSI (Høgskolen i Sør-Trøndelags idrettsorganisasjon), sier han.