God kok på ungdomspartilederdebatt

På Studentersamfundet møtte uhorvelig mange studenter for en av vårens store begivenheter, nemlig ungdomspartilederdebatt.

Publisert Sist oppdatert

Ti minutter over tiden kommer ni ungdomspartiledere labbende inn på scenen til stor applaus fra salen. Ordstyrere er Marcus Aas Aure og Aude Skrivarhaug. 

Klasseskiller og mangel på ambisjon 

Debatten åpner med spørsmål om skole. Ordstyrerne forklarer at norske elever presterer dårligere selv om den norske stat investerer stadig mer. Hva skal til for å snu denne utviklingen? Høyresiden begynner å argumentere for nivåinndeling i skolen.

STORT ENGASJEMENT: Køen inn Storsalen gikk langt ut fra det runde røde.

– Venstresiden har lavest mulig ambisjoner for elevene der ingen skal bli bedre. Det er viktig at man stiller krav til dem, sier Oda Røhme Sivertsen, leder av Unge høyre. 

Unge venstre-leder Omar Svendsen-Yagci skiller seg fra resten av høyresiden. Han ønsker ikke fast nivådeling, men mer valgfrihet på videregående. 

– Fast nivådeling skaper klasseforskjeller, hevder leder av SU, Audun Hammer Hovda. Han mener også relevante karakterer burde telle mer når man søker til høyere utdanning.

I klassisk senterpartistil mener Nils Forren fra Senterungdommen at det viktigste er at man tilbringer tid på skolebenken, ikke skolebussen. Lokalskolen løftes frem som bevaringsverdig. 

– Det er skoler som ikke har praktisk gymundervisning, men må levere oppgaver om hvordan man skal gymme, sier Hovda.

Han påpeker også at dagens læreplan ble vedtatt i 2017 da høyresiden satt med makten.

– Det var kanskje ikke det lureste Høyre har gjort, men dere har brukt lang tid på å reversere det, svarer Sivertsen.

Med litt ironi i stemmen sier FPU-leder Lars Mikael Barstad Løvold at regjeringen har fått til mye på årene med makten, nemlig at 1 av 4 lærere er redde for å gå på jobb, fraværet er skyhøyt og færre søker lærerutdanning.

– Det er viktig at læreryrket får høyere status og høyere lønn. Man må få mer valgfrihet og dybdekunnskap i skolen, sier Svendsen-Yagci fra Unge venstre.

KRFU-leder Ingrid Olina Hovland stiller seg bak forslag om høyere lønn. Hun mener også at lærerutdanningen kan kuttes med et år. Hun påpeker også at venstresiden ikke har vedtatt høyere lønn i statsbudsjettet.

Dette ble raskt slått ned på. Hovda fra SU påpeker at det skjer under forhandlinger mellom Utdanningsforbundet og KS på nasjonalt nivå. 

– Jeg mener at når du stiller til debatt om kunnskap er det viktig å ha litt grunnleggende kunnskap om hvordan lærerlønninger bestemmes, sier Hovda. 

Et Norge avhengig av USA?

Storsalen får muligheten til å stemme over to dueller der ulike partier skal diskutere noen temaer. Det første temaet Storsalen stemmer på er amerikansk uavhengighet mellom Unge høyre og Sosialistisk ungdom. Spørsmålet som diskuteres er: Skal USA være Norges viktigste allierte? 

– Nei, konstaterer Hovda fra Sosialistisk ungdom.

– Ja. SU må heve blikket og ikke tenke at USA er synonymt med Trump. USA har over lang tid vært en garantist for norsk sikkerhet, sier Unge Høyres Sivertsen. 

Hovda mener at det er tydelig at Trump ikke bryr seg om regler, og peker på et svakt amerikansk system som ikke vil bli bedre med en ny president. Sivertsen påpeker at Trump har regler mot å trekke USA ut av NATO. 

– Han brydde seg ikke om at han måtte ha Kongressens godkjenning for å gå til krig mot Iran. Vi trenger et sterkt samarbeid med Norden, og vi må gjøre oss mindre avhengig av USA, svarer Hovda. 

– Små land som Norge bør forstå at vi ikke kan stå alene. Det hadde vært rart hvis Norge som eneste land skulle gått ut av samarbeidet med NATO nå som Sverige og Finland er med, sier Sivertsen. 

Vakthavende bes møte til garderoben, snarest.

Svendsen-Yagci fra Unge venstre og Hovland fra KRFU møtes så til duell om aktiv dødshjelp. Ordstyrer forteller at undersøkelser viser at halvparten av Norges befolkning mener at aktiv dødshjelp bør være lov. Samtidig er det nesten ingen parti på Stortinget som er for å lovfeste dette. Spørsmålet som diskuteres er: Burde man tillate aktiv dødshjelp i Norge?

– Tiden for å innføre aktiv dødshjelp er overmoden. Retten til å bestemme over egen kropp burde ikke ende ved livets slutt. Vi må gi folk muligheten til en verdig slutt på livet, sier Svendsen-Yagci. 

Hovland er uenig i dette og er redd for konsekvensene ved å åpne opp for aktiv dødshjelp.

– Alle land som har åpnet for dette sier det samme som Svendsen-Yagci, at det kun skal gjelde en begrenset gruppe. Dette skjedde i Canada, men nå finnes det en fast track-ordning der man kan få aktiv dødshjelp innen 48 timer, sier Hovland.

– Jeg er ikke for en fast track-ordning. Norge skal ikke implementere en ordning fra et annet land som Canada. Vi skal lage en egen ordning som passer Norge, argumenterer Svendsen-Yagci.

Andre aspekter trekkes også frem. Hovland påpeker at i land som tilbyr dødshjelp er det mange som mottar det fordi de føler seg som en byrde. Det er også langt flere fattige enn rike som mottar dødshjelp.

– Det er opp til oss som samfunn å stille opp for de svakeste og ikke la dem avslutte livet sitt på den måten.

Under duellen blir diskusjonen også midlertidig avbrutt av et internt varsel fra høyttalerne. Noen fra KSG er kanskje i trøbbel fordi «Vakthavende bes møte til garderoben, snarest». I en slik seriøs debatt får dette publikum til å trekke på smilebåndet.

Kjernekraft og vindkraft?

Etter duellene samles ungdomspartilederne for å snakke om energipolitikk. Debatten åpner med at FPU-leder Løvold sier at hvordan en forvalter energi må avgjøres med lokalbefolkningen. 

– Vi vil satse på kjernekraft, og vi må selvfølgelig utvinne mer olje og gass. Det er umulig å erstatte energiproduksjonen man får fra olje og gass.

AKTIVE: Både AUF og Sosialistisk ungdom fikk sparka fra seg. Her henholdsvis som nummer to og fire fra venstre.

Ola Vollan fra Grønn ungdom sier de ikke er imot kjernekraft, men heller vil bygge ut mer fornybar kraft av andre typer, som sol- og vindkraft. KRFU er tydelig for kjernekraft, og mener AUF ikke er positive nok. 

– AUF er positive til kjernekraft. Frp og Høyre har lyst til å koble alle de ressursene vi trenger fra fornybar energi til oljen, men EU er tydelige på at de ikke vil kjøpe norsk olje og gass. De vil ha norsk fornybar kraft om 20 år, svarer nestleder i AUF Nimrah Ramzan.

Det er store uenigheter på både høyre- og venstresiden, og det er vanskelig å komme til enighet om kraftpolitikken.

– Vi har investert 35 milliarder i havvindsprosjekt. Det kaller dere sløsing. Det er ikke en ting som erstatter oljen, men flere. Derfor må vi gjøre mer, fortere, sier Hovda fra SU.

– Problemet med venstresiden er at havvind ikke er lønnsomt, ellers hadde jeg vært for det, svarer Svendsen-Yagci. 

KRFU vil satse på kjernekraft. Hovland hevder at alle bortsett fra Frp og FPU stemmer mot kjernekraftforslagene deres på Stortinget. 

– Det KRFU vil gjøre er å abortere en levende havvindsnæring, svarer Hovda med et stikk til Hovlands abortuttalelser.

Elektrisk debatt

Kraftkabeldiskusjonen ble nevnt tidligere, og man kan tydelig se at Nils Forren fra Senterungdommen klør etter å ta tak i temaet.

– Det er noe fundamentalt feil med strømmarkedet vårt. Man bygger ut kraft i en region og strømprisen fortsetter å gå opp, sier Forren.

Rød ungdom sin leder Alexandra Joy Øhrn Fredwell stiller seg bak Forren, men tar enda et steg lengre. Hun ønsker å nasjonalisere den norske strømmen.

– Norge har kraftoverskudd, som går rett til EU. Vi har høyere strømpriser fordi politikerne er handlingslamma. Strøm er et felles gode som burde eies av oss, sier Fredwall. 

Kampen om strømkablene møter motstand når UVs Svendsen-Yagci sier at norsk næringsliv er for kabler. 

– Norgespris er en midlertidig ordning ut 2026 slik at det norske folk får stabile strømpriser, sier Ramzan.

– AUF var en av de eneste som stemte mot at studenter skulle få Norgespris, hevder Svendsen-Yagci. 

Han konstaterer at de høye strømprisene er på grunn av en krig i Ukraina. Unge høyre kommer med et tydelig stikk i retning venstresiden.

– Hvorfor kan vi ikke selge kraften når vi har overskudd? Det er dere som har flertall på Stortinget, så gjennomfør politikk, avslutter Sivertsen.

Siste del av saken ble slettet på fredag 24. april klokken 18:11 for å ta høyde for at Samfundet ikke hadde gjort intervjupremissene tydelige nok for ungdomspartilederne.

Powered by Labrador CMS