–Dataspill ikke lenger tullete
Studenter skriver masteroppgaver og stipendiatstillinger opprettes. Dataspill er i vinden ved NTNU.
TEKNOLOGI
Foto: Asbjørn Hammervik Flø, Under DuskenMASTER I DATASPILL: Terje Øfsdahl og Ole Kristian Mørch-Storstein har brukt semesteret på å utvikle et dataspill som skal brukes i forelesninger.Terje Øfsdahl og Ole Kristian Mørch-Storstein er begge masterstudenter i data ved NTNU. Dette semesteret har de utviklet et spill som kan brukes i forelesninger, og som gir studentene muligheten til å konkurrere mot hverandre i læringssammenheng.
Spillet fungerer slik at studenter kobler seg til en server via mobiltelefonene sine. På den måten kan de spille kunnskapsspill med pensumrelaterte oppgaver på storskjerm. Når hver runde er over får man en oversikt over hvem som har gjort det best.
– Poenget er å gjøre forelesninger mer effektive og interessante. Forelesere får dessuten et verktøy for å se om studentene følger med, forteller Mørch-Storstein.
I tillegg jobber for tiden to andre par masterstudenter med lignende prosjekter.
– Dataspill har tradisjonelt blitt sett på som litt tullete, men nå har NTNU innsett at det er verdt å satse på, forteller Øfsdahl.
Spillforskning
Førsteamanuensis Alf Inge Wang ved NTNUs Institutt for datateknologi og informasjonsvitenskap (IDI) forteller at forskningen på dataspill skal utvides:
– Vi har utlyst tre stipendiat-stillinger innen dataspill, sier han.
Disse tre stillingene skal danne to prosjekter. Ett av disse skal integrere dataspill i utdanning, mens det andre skal lage dataspill som motiverer til sosialisering gjennom mobilteknologi. Dette prosjektet vil være en del av «Trådløse Trondheim», et prosjekt som vil gjøre Trondheim by trådløst.
NTNU vil dessuten styrke dataspill-utdanning av studenter. Dette innebærer i første omgang en større satsing på masterprosjektene i data. I fjor var det rundt 20 studenter som fordypet seg i spillprogrammering.
Wang forteller at universitetet dessuten vil jobbe med å vri eksisterende fagtilbud mot dataspill:
– Vi kommer til å satse mer på tverrfaglighet, forklarer han.
Dette vil NTNU gjøre ved å integrere fagmiljøer som musikk og drama, fordi et dataspill krever mer enn bare programmering.
Premierer beste spill
I Sverige har den nasjonale dataspillkonkurransen Swedish Game Awards hatt stor suksess de siste fem årene. Nå kommer den norske varianten. Informasjonsansvarlig i Start NTNU, Nicolas Elvemo, tror dette vil slå positivt inn for norsk dataspillindustri:
– En nasjonal konkurranse gir ulike institusjoner rundt om i landet muligheten til å vise fram hva studentene deres er flinke til, sier han.
NTNU har bidratt i opprettelsen av konkurransen, og Elvemo tror universitetet kan tjene på det.
– Om noen år er det kanskje muligheter for en Eksperter i team-landsby bestående av grupper som driver med dataspill, sier han.